Wiesz co to są części OE albo QEQ? Sprawdź, żeby nie dać się oszukać

Zakup części zamiennych do samochodu nie jest łatwym zadaniem. Wielu kierowców poszukuje tanich i pewnych rozwiązań, ale na rynku są dostępne różne rodzaje części, które różnią się tajemniczymi kodami. Podpowiadamy, co oznaczają.

Części zamienne do samochodu mogą kosztować kilkaset złotych, ale często zdarzają się ceny po kilka tysięcy złotych. Dlatego wielu kierowców stara się poszukiwać rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzą chociaż część tej kwoty. W tej sytuacji pośpiech nie jest wskazany. Warto sprawdzić, jakie elementy są dostępne na rynku.

Bardzo często zdarza się, że do tego samego modelu pasują części z innego modelu, wersji silnikowej lub wyposażeniowej. Dlatego podczas poszukiwań części zamiennych warto posiłkować się numerem VIN, do którego są przypisane poszczególne elementy w katalogach oryginalnych części oraz zamienników.

Reklama

Rodzaje części zamiennych

Według obowiązującej w Unii Europejskiej dyrektywy GVO, części samochodowe są podzielone na cztery kategorie:

  • OE (Original Equipment) - są to części oryginalne oznaczone logotypem konkretnego producenta samochodów lub koncernu. Zwykle są dostępne w autoryzowanych serwisach (ASO). W Polsce są oznaczone literką O.
  • OEM (Original Equipment Manufacturer) - są to oryginalne elementy produkowane przez firmy dostarczające części na pierwszy montaż dla producenta samochodów. Są sprzedawane pod marką firmy produkującej części, a nie producenta. W Polsce są oznaczone literką Q.
  • QEQ (zamienniki porównywalnej jakości) - są to sprawdzone części zamienne, które przeszły liczne testy jakości, a do tego uzyskały odpowiednie certyfikaty (TUV, PT, PC). Mają jakość zbliżoną do OE i OEM, ale są wykonane z innych materiałów i innej technologii. Są dostępne w hurtowniach części zamiennych. W Polsce występują pod oznaczeniem P.
  • AM (Afermarket) - są to części zamienne, które nie były weryfikowane przy pomocy testów. Nie posiadają znaczków certyfikujących, ale nie oznacza to, że muszą być słabej jakości. W Polsce są oznaczone jako Z.

Części zamienne - kiedy nie warto oszczędzać?

Podczas zakupu części zamiennych nie warto oszczędzać na elementach, które podczas wymiany generują dużo robocizny. Przykładem może być sprzęgło, panewki czy pierścienie tłokowe. Wymiana takich części często wywołuje konieczność wymontowania jakiegoś dużego elementu, np. skrzyni biegów lub całego silnika.

Dlatego decydując się na wymianę elementu warto to zrobić raz i porządnie. Kupowanie tańszych części, które mają niższą jakość może doprowadzić do ich szybszego zużycia, a w konsekwencji poważnej awarii.

Kolejnym problemem jest brak gwarancji, że część przepracuje określony przebieg do kolejnej wymiany. Przykładem może być pasek rozrządu, którego awaria nie tylko unieruchamia samochód, ale może pociągnąć za sobą jeszcze wyższe koszty naprawy.

Dlatego w zależności od możliwości budżetowych warto rozważyć opcję zakupu części dopasowaną do możliwości portfela. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: części zamienne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy