​Co sprawdzić w aucie przed zakupem i czy warto jechać do ASO?

Dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem to wręcz obowiązek każdego kierowcy, który liczy na długą i bezproblemową eksploatację pojazdu. Dzięki temu w przyszłości zminimalizujemy ryzyko wystąpienia niemiłych niespodzianek związanych z dodatkowymi wydatkami. Z poniższego artykułu dowiesz się, co sprawdzić w aucie przed sfinalizowaniem transakcji. Odpowiemy też na pytanie o to, czy warto skorzystać z usług ASO.

Prawidłowa ocena stanu samochodu pozwoli uniknąć wydatków po jego zakupie
Prawidłowa ocena stanu samochodu pozwoli uniknąć wydatków po jego zakupieANDRZEJ ZBRANIECKIEast News

Co sprawdzić w samochodzie przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się sprawdzić samochód przed zakupem, na miejscu, warto skorzystać z usług stron, które przedstawiają raporty ukazujące historię pojazdu. Wystarczy, że sprzedający poda numer VIN auta. Po wpisaniu go w odpowiedniej zakładce serwisu system wygeneruje raport o samochodzie, gdzie znajdziemy takie dane, jak:

  • ogólne informacje techniczne, w tym: rodzaj silnika, jego pojemność i moc,
  • przebieg licznika z ostatniego badania technicznego,
  • informację o tym, czy samochód nie jest poszukiwany lub kradziony,
  • podsumowanie danych o wyłączeniach pojazdu z ruchu, wraz z podaniem przyczyny,
  • liczbę właścicieli,
  • informacje czy samochód był użytkowany i należał do osoby prywatnej, czy do firmy,
  • liczbę i rodzaj szkód zgłoszonych dla danego pojazdu.

Może okazać się, że pozyskana w ten sposób dokumentacja blacharsko-mechaniczna będzie na tyle dokładna, że wizyta w ASO będzie tylko opcją, a nie koniecznością. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jeśli ktoś uszkodził auto, nie miał AC i o kolizji (np. zderzeniu z drzewem) nie dowiedziała się policja, to mógł dokonać naprawy na własny koszt i wówczas szkoda w żadnym systemie widoczna nie będzie.

Sprawdzanie samochodu przed kupnem - jakie są następne kroki?

Kolejną kwestią, jaką warto podjąć, sprawdzając samochód przed kupnem, jest samodzielna ocena stanu technicznego. Aby tego dokonać, powinieneś dysponować przynajmniej minimalną wiedzą techniczną z zakresu konstrukcji i budowy pojazdów. Co warto podkreślić, każdy kierowca, już przy podstawowej kontroli organoleptycznej, może wykryć szereg mankamentów. Warto zwrócić szczególną uwagę na:

  • działanie zamków i drzwi,
  • stan opon,
  • grubość klocków hamulcowych i stan tarcz,
  • kondycję techniczną lakieru elementów karoserii,
  • stan reflektorów,
  • stan podwozia, źródła ewentualnej korozji lub wycieki oleju,
  • działanie mechanizmów opuszczania szyb,
  • działanie układu elektrycznego, ze szczególnym naciskiem na błędy występujące na desce rozdzielczej,
  • dźwięk pracy silnika i kolor dymu wydobywającego się z rury wydechowej.

Nie opłaca się też rezygnować z jazdy próbnej. To doskonały test, który umożliwi ocenę działania zawieszenia samochodu. W ten sposób wychwycimy też problemy wynikające ze zużycia niektórych elementów, np. klocków hamulcowych, skrzyni biegów, czy amortyzatorów.

Dobrym pomysłem jest również przeszukanie forów internetowych czy grup w portalach społecznościowych, w których można zapytać o wrażenia z użytkowania danego modelu auta. Pozwoli to poznać najczęściej pojawiające się usterki czy inne problemy w samochodzie, który zamierza się kupić. To także kopalnia wiedzy m.in. o wyciszeniu auta, czy o najlepszej wersji silnikowej.

Czy warto wybrać serwis wielomarkowy na sprawdzenie auta przed kupnem?

Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności technicznych, lub po prostu obawiamy się, że przeoczymy jakąś ważną kwestię, która może zaważyć na bezproblemowej eksploatacji pojazdu, warto wybrać się do warsztatu samochodowego.

Mechanicy pracujący w warsztatach o odpowiedniej renomie często w przeszłości pracowali w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO) pojazdów, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo prawidłowej oceny stanu technicznego pojazdu, który zamierzamy kupić.

Potencjalni kupujący powinni zwrócić uwagę na to, że nie każdy serwis dysponuje dedykowanym do danego modelu samochodu sprzętem diagnostycznym. Ceny usług niezależnych warsztatów i serwisów są zazwyczaj niższe od tych, które proponować będzie nam ASO.  Ten rodzaj kontroli samochodu jest raczej skierowany do nabywców samochodów starszych, oraz do tych kierowców, którzy nie chcą wydać na badanie techniczne zbyt wiele.

Czy warto wybrać ASO, żeby sprawdzić samochód przed zakupem?

Ten sposób kontroli pojazdu przed jego zakupem dotyczy raczej nabywców nieco nowszych aut. Serwisy te posiadają dedykowany do konkretnej grupy samochodów danego producenta sprzęt, co umożliwia dogłębne sprawdzenie wszystkich elektronicznych i mechanicznych podzespołów pojazdu.

Pracownicy ASO mają łatwy dostęp do historii auta, jeśli naprawy były wcześniej przeprowadzane w autoryzowanych serwisach. Nierzadko znają wady i usterki często występujące w danym modelu oraz mają ogromne doświadczenie w naprawie pojazdów określonej marki.

Taka usługa będzie nieco droższa, niż skorzystanie z oferty nieautoryzowanego serwisu. Zdarza się, że na wizytę trzeba będzie poczekać trochę dłużej, dlatego warto wcześniej zarezerwować termin. Jeśli zależy ci na dogłębnej analizie stanu twojego przyszłego samochodu, a koszty z tym związane nie stanowią dla ciebie większego problemu, to ASO będzie bardzo dobrym wyborem.

***

"Wydarzenia": Nowe wysokości mandatów drogowych i wyższa ilość punktów karnychPolsat NewsPolsat News