Nieczytelny numer VIN w samochodzie oznacza kłopoty. Co zrobić w takiej sytuacji?
Numer VIN przypomina trochę numer PESEL - pozwala na identyfikację samochodu podczas różnych czynności - np. kontroli policji lub badań technicznych. Dlatego ten numer jest taki ważny i zawsze powinien być czytelny. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pola z numerem VIN, a jego odczyt będzie niemożliwy - możemy mieć poważne problemy. Sprawdzamy, co można zrobić w takiej sytuacji.
Każdy samochód dopuszczony do ruchu drogowego musi posiadać numer VIN, który pozwala na jego identyfikację. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazd może być identyfikowany za pomocą numeru nadwozia, podwozia lub ramy. Dlatego na elemencie konstrukcyjnym pojazdu powinna się znajdować tabliczka znamionowa.
Jakie pojazdy są zwolnione z posiadania VIN?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, precyzuje jakie pojazdy są zwolnione z obowiązku posiadania numeru VIN:
- pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 1995 roku,
- motocykle zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 2003 roku,
- ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne, przyczepy przeznaczone do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdy z nadanym i wybitym numerem nadwozia lub podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami.
Numer VIN wraz z tabliczką znamionową powinien być umieszczony w sposób trwały na podstawowym elemencie konstrukcyjnym pojazdu: ramie, nadwoziu lub podwoziu. Powinien znajdować się w widocznym miejscu, żeby w razie kontroli służb oraz badań technicznych identyfikacja pojazdu była łatwa.
Przyczyny nieczytelnego numeru VIN
Do uszkodzenia powierzchni lub elementu, na którym został umieszczony numer VIN dochodzi raczej rzadko. Dzieje się tak zwykle w wyniku amatorskiej, nieprofesjonalnej naprawy pojazdu lub wypadku.
Miejsce, gdzie znajduje się numer VIN może zostać pokryte rdzą, która z czasem uniemożliwi jego odczytanie. Ten problem dotyczy najczęściej samochodów biorących udział w intensywnych przeprawach offroadowych.
Nieczytelny numer VIN - co zrobić?
Jeśli właściciel samochodu zauważy, że numer VIN jest nieczytelny, powinien jak najszybciej zacząć działać. Jednak nie powinien w żadnym wypadku samodzielnie próbować naprawiać lub ingerować w ten element. Chyba, że jest mocno zabrudzony i jest możliwe jego oczyszczenie.
Kategorycznie zabronione jest samodzielne przebijanie lub poprawianie numeru VIN. Gdy dojdzie do kontroli drogowej, funkcjonariusz policji może uznać, że ma do czynienia ze skradzionym pojazdem. Poza tym każda nieautoryzowana ingerencja w numer VIN jest nielegalna - grożą za to nawet 3 lata więzienia.
Najprostszym i w zasadzie jedynym wyjściem z sytuacji, gdy pole z numerem VIN jest nieczytelne, jest procedura nadania nowego numeru identyfikacyjnego.
Jak uzyskać nowy numer VIN?
Procedura uzyskania nowego numeru VIN to spory wydatek. Będzie do tego potrzebna wizyta w wydziale komunikacji, okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz opinia rzeczoznawcy.
Po stwierdzeniu, że numer VIN jest nieczytelny, na początek należy skontaktować się z rzeczoznawcą. Taka osoba potwierdzi pisemnie okoliczności uszkodzenia numeru VIN. W opinii powinna się znajdować jedna z trzech informacji:
- wskazanie pierwotnej cechy identyfikacyjnej,
- wykluczenie w sposób jednoznaczny umyślnej ingerencji w pole numerowe w celu fałszerstwa lub zniszczenia,
- brak umieszczenia oryginalnej cechy identyfikacyjnej.
Jeśli planujemy naprawę uszkodzonego numeru VIN w warsztacie, warto wcześniej skonsultować takie czynności z rzeczoznawcą - może być potrzebne zaświadczenie dotyczące tego zakresu. Po przeprowadzeniu oględzin rzeczoznawca wystawia zaświadczenie wymagane w wydziale komunikacji. Zwykle taka ekspertyza kosztuje od 250 do 500 złotych.
Następnym krokiem jest wizyta w urzędzie. Żeby wyrobić nowy numer VIN, ponieważ stary został uszkodzony lub skorodował, w wydziale komunikacji będą nam potrzebne następujące dokumenty:
- wniosek o nadanie cech identyfikacyjnych lub tabliczki znamionowej zastępczej,
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (jeśli została wydana),oryginał opinii rzeczoznawcy samochodowego,
- dowód uiszczenia opłat skarbowych.
Nadanie nowego numeru VIN oraz wykonanie zastępczej tabliczki znamionowej będzie kosztować kilkadziesiąt złotych. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w wydziale komunikacji, trzeba się pofatygować do okręgowej stacji kontroli pojazdów, gdzie diagnosta naniesie na element konstrukcyjny pojazdu nowy numer VIN. Koszt takiej usługi to ok. 100 złotych.
Na koniec czeka nas ponowna wizyta w urzędzie. Nowy VIN wymaga zmiany dowodu rejestracyjnego, żeby wszystkie dane pojazdu były zgodne z zapisanymi w dokumencie. W tym przypadku trzeba zainwestować kolejne kilkadziesiąt złotych w całą operację.
***