Zużyte klocki hamulcowe. Te objawy to znak, że wymiana jest niezbędna

Czy w trakcie hamowania pojazdu słyszysz tarcie, szumy, piszczenia, a może samochód ściąga, w którąś stronę? Czy towarzyszy temu pogorszenie efektywności hamowania? Może to być znak, że auto ma zużyte klocki hamulcowe. Poznaj też inne objawy i sygnały świadczące o potrzebie wymiany tego elementu.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe w aucie?
Kiedy wymienić klocki hamulcowe w aucie? 123RF/PICSEL

Ile wytrzymują klocki hamulcowe?

Wydawać się może, że klocki hamulcowe szybciej zużywają się na trasie niż w mieście, ale jest zupełnie odwrotnie. Przemieszczanie się w miejskiej dżungli wymaga większej uwagi. W efekcie częstotliwość, z jaką używasz hamulca, okazuje się większa niż na dłuższych odcinkach. W takim razie ile wytrzymują klocki hamulcowe?

Dla pojazdów poruszających się głównie w miastach, zużycie klocków hamulcowych następuje po około 30 000 km. Kierowcy, którzy jeżdżą na dłuższych trasach , mogą liczyć na dwukrotnie dłuższą żywotność tego elementu, a więc około 60 000 km.

Jak rozpoznać zużyte klocki hamulcowe?

Objawy zużycia klocków hamulcowych są dosyć charakterystyczne. Nawet mało doświadczony kierowca jest w stanie rozpoznać, że coś się dzieje z samochodem.

Jak rozpoznać zużyte klocki hamulcowe? 

  • wyraźnie gorsza jest efektywność hamowania;
  • pojazd może ściągać na boki po naciśnięciu pedału hamulca;
  • pojawiają się niepokojące dźwięki - tarcie, piszczenie hamulców, szumy;
  • na desce rozdzielczej sygnalizowany jest problem z hamulcami.

Jeśli podczas hamowania pojawiają się niepokojące dźwięki, może być to sygnał, że po tarczy przesuwa się fundament klocka. Taka sytuacja stwarza zagrożenie dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu, a przy tym wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Tarcza hamulcowa szybko ulegnie zniszczeniu i będzie trzeba ją wymienić razem z klockami.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Rutynowe i systematyczne wizyty w serwisie to podstawa sprawnego samochodu. Podczas oględzin mechanik jest w stanie wyłapać większość nieprawidłowości. Przy pomocy komputera zdiagnozuje to, czego nie widać gołym okiem. W ten sposób dostajesz kompleksową informację o stanie technicznym auta, w tym o konieczności wymiany części eksploatacyjnych.

Klocki hamulcowe najlepiej wymienić po wyraźnej sugestii serwisanta, a także po przejechaniu wspomnianych 30 000 km w mieście lub 60 000 km na trasie. Jeśli jeździsz głównie w terenie zabudowanym, ale zdarza się, że wyjeżdżasz na dłuższe trasy, należy obserwować komunikaty na desce rozdzielczej.

Wszelkie niepokojące objawy, o których można przeczytać wyżej, również powinny zwrócić Twoją uwagę. Jeśli zauważysz, że auto zachowuje się inaczej w trakcie hamowania niż dotychczas, rozważ odwiedzenie serwisu.

Wymiana tarcz hamulcowych? Pamiętaj o klockach

Poszczególne elementy eksploatacyjne samochodu zużywają się w różnym tempie. Zdarza się, że pojawi się konieczność wymiany tarcz hamulcowych.

Nawet jeśli dotychczasowe klocki są sprawne lub niedawno je wymieniłeś, to nie do końca mogą działać prawidłowo z tarczami.

Specjaliści zalecają, aby instalować nowe tarcze hamulcowe co drugą wymianę klocków. Wówczas unikniesz zbędnych wydatków, a dzięki temu części dobrze się dotrą.

Jak docierają się nowe klocki hamulcowe?

Wymienione elementy układu hamulcowego wymagają tzw. dotarcia. Zadanie jest bardzo proste. W tym celu należy wykonać kilka długich i lekkich hamowań przy niewielkiej prędkości.

Towarzyszące tej "operacji" dźwięki nie powinny Cię niepokoić. Klocki hamulcowe pokryte są substancją ochronną - to ona na początku się ściera. Po kilku hamowaniach według powyższych zaleceń klocki się dotrą i będą pracować ciszej.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas