Po ścieżce, chodniku czy jezdni? Zasady jazdy hulajnogą elektryczną
Hulajnogi elektryczne opanowały polskie miasta. Te urządzenia do transportu osobistego, jak są nazywane zgodnie z literą prawa, można spotkać niemal na każdym rogu, a ich użytkownicy często nie zdają sobie sprawy z obowiązujących przepisów. Tymczasem od 2021 roku kierujących hulajnogami obowiązują konkretne przepisy dotyczące choćby tego, gdzie można jechać legalnie hulajnogą.

Spis treści:
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Występuje tu swoista hierarchia. Pierwszeństwo mają drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasy ruchu dla rowerów. To właśnie one powinny stanowić podstawowe miejsce poruszania się elektrycznymi hulajnogami..
Sytuacja komplikuje się, gdy drogi dla rowerów (potocznie nazywanej ścieżką rowerową) nie ma. W takim wypadku użytkownicy hulajnóg muszą podjąć decyzję między jazdą po jezdni a wykorzystaniem chodnika. Kluczowym kryterium staje się wówczas ograniczenie prędkości obowiązujące na danej drodze.
Jazda hulajnogą po jezdni - kiedy jest dozwolona?
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po jezdni jest dozwolone wyłącznie w określonych warunkach. Podstawowym wymogiem jest ograniczenie prędkości do maksymalnie 30 km/h na danym odcinku drogi. W praktyce oznacza to głównie strefy zamieszkania, strefy ruchu oraz drogi wewnętrzne na osiedlach mieszkaniowych.
Hulajnogi elektryczne ograniczone do prędkości 20 km/h nie stanowią zagrożenia dla ruchu pojazdów poruszających się z podobną prędkością. Różnica prędkości pomiędzy hulajnogą a samochodami w strefie 30 km/h pozostaje na akceptowalnym poziomie. Przypomnijmy, że aby urządzenie nazwać hulajnogą, jej prędkość musi być ograniczona właśnie do 20 km/h. Wówczas nie trzeba jej ani rejestrować ani ubezpieczać.
Kiedy można jechać hulajnogą po chodniku?
Korzystanie z chodnika przez użytkowników hulajnóg elektrycznych jest dopuszczalne tylko w szczególnych przypadkach. Musi być spełniony warunek braku odpowiedniej infrastruktury rowerowej oraz ograniczenia prędkości na jezdni przekraczającego 30 km/h. Dodatkowo użytkownik hulajnogi zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i dostosowania prędkości jazdy do tempa pieszych. W przepisach jednak konkretnej wartości nie podano, ale wyprzedzanie pieszych z prędkością powyżej 10-15 km/h z pewnością będzie uznane za niebezpieczne.
Przepisy nakładają na użytkowników hulajnóg na chodniku obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym oraz zakaz utrudniania im swobodnego poruszania się..
Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?
Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby powyżej 18. roku życia mogą korzystać z hulajnóg bez dodatkowych uprawnień, ale brak prawa jazdy jakiejkolwiek kategorii nie zwalnia z obowiązku stosowania się do przepisów.
Alkohol a jazda hulajnogą. Mandaty jak dla kierowców
Hulajnogi elektryczne podlegają tym samym regulacjom dotyczącym alkoholu co inne pojazdy mechaniczne. Jazda po spożyciu alkoholu w stężeniu 0,2-0,5 promila grozi mandatem co najmniej 1 tys. zł, podczas gdy jazda w stanie nietrzeźwości powyżej 0,5 promila może kosztować aż 2,5 tys. zł. Jedyną różnicą w stosunku do samochodów jest brak możliwości utraty prawa jazdy.