Hulajnoga elektryczna i alkohol. Co grozi za jazdę pod wpływem?
Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że jazda pod wpływem alkoholu na hulajnodze elektrycznej jest niedopuszczalna. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione. To wykroczenie, za które grożą wysokie kary grzywny.

Spis treści:
Jazda na hulajnodze elektrycznej po alkoholu - co mówią przepisy?
Polskie prawo surowo reguluje kwestie jazdy pod wpływem alkoholu, także jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne. W tym przypadku, przepisy są równie rygorystyczne jak dla samochodów czy rowerów. Jazda w stanie po spożyciu alkoholu (czyli od 0,2 do 0,5 promila), jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 1000 zł. Jednak gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, czyli stan nietrzeźwości, kara jest znacznie surowsza - mandat wynosi aż 2500 zł.
Jazda pod wpływem na hulajnodze elektrycznej stanowi zagrożenie dla kierującego, ale także dla innych uczestników ruchu, dlatego kary finansowe są bardzo dotkliwe i mają odstraszać przed podejmowaniem takich ryzykownych działań.
Jazda hulajnogą elektryczną po spożyciu alkoholu niesie za sobą różne konsekwencje. Warto jednak od razu zaznaczyć, że przepisy traktują hulajnogi elektryczne jako pojazdy niemechaniczne, co oznacza, że za kierowanie nimi w stanie nietrzeźwości nie grożą takie same sankcje, jak za prowadzenie samochodu. W skrajnych przypadkach, szczególnie gdy takie zachowanie prowadzi do wypadku, konsekwencje mogą być poważniejsze, włącznie z odpowiedzialnością karną za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości. To może oznaczać wysokie grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Dodatkowo, nietrzeźwi kierowcy hulajnóg mogą dostać zakaz prowadzenia tego pojazdu, na okres zależny od decyzji władz.
Hulajnoga elektryczna - co mówi o niej prawo?
Na wstępie warto zaznaczyć, że elektryczna hulajnoga przez prawo nie jest traktowana jako pojazd, a urządzenie do transportu osobistego. Przepisy jasno określają zasady korzystania z tych urządzeń. Dodatkowo, wyszczególniają szereg praw i obowiązków, do których muszą zastosować się zarówno ich użytkownicy, jak również inni uczestnicy ruchu drogowego.
Jadąc hulajnogą elektryczną trzeba korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu wydzielonego dla rowerów. Wyjątkiem jest droga, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
W drodze wyjątku, elektryczną hulajnogą można poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Pijani kierowcy na hulajnodze to poważne zagrożenie
Ponad 40 proc więcej wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych
Z danych policji wynika, że w 2024 roku kierujący hulajnogami elektrycznymi spowodowali w Polsce 372 wypadki. To dużo więcej niż w roku 2023 i 2022, kiedy w Polsce zanotowano odpowiednio 264 i 272 wypadki. Wzrost liczby wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg jest więc lawinowy - wynosi aż 41 proc.
rośnie także liczba użytkowników hulajnóg, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu. Z policyjnego raportu wynika, że pijani użytkownicy hulajnóg spowodowali w Polsce 67 wypadków - stanowi to 5,4 proc. wszystkich zdarzeń z udziałem pijanych uczestników ruchu drogowego.