Samochodem do Chorwacji w 2023 roku. Winiety, opłaty, autostrady

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków. Słoneczna pogoda, wysokie temperatury, cudowne morze, świetne jedzenie, a także… możliwość dojazdu samochodem. Sprawdź, jak najlepiej dojechać samochodem do Chorwacji w 2023 roku, a także gdzie należy wykupić winiety i ile kosztują.

Dla osób, które regularnie odwiedzają Chorwację samochodem, wybór trasy zapewne będzie naturalny, gdyż znają drogi prowadzące nad Adriatyk. Jednak w 2023 roku zaszły pewne zmiany, które należy wziąć pod uwagę, planując wyjazd. Chodzi tu przede wszystkim o opłaty za przejazd przez terytorium Słowenii oraz nowo wybudowany most Pelješac.

Samochodem do Chorwacji. Jaką trasę wybrać?

Każdy podróżny, który wybiera się w wakacyjną podróż do Chorwacji samochodem ma do wyboru trzy drogi. Pierwsza z nich wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię, druga przez Czechy, Słowację i Węgry, natomiast trzecia przez Czechy, Słowację, Austrię i Słowenię. Dla tych jadących ze wschodu Polski najszybsza będzie trasa przez Słowację i Węgry. Oczywiście wiele zależy od tego skąd wyruszamy. Zupełnie inaczej wygląda trasa do Chorwacji ze Szczecina, niż z Rzeszowa.

Reklama

Podróżni z zachodniej Polski powinni się kierować w stronę stolicy Austrii i stamtąd przez Słowenię do Chorwacji. W przypadku wspomnianego wcześniej Szczecina warto dojechać do Berlina, a następnie na Pragę, Brno i Wiedeń.

Samochodem do Chorwacji — winiety i opłaty

Oprócz długości drogi ważnym czynnikiem w podróży samochodem do Chorwacji jest konieczność wykupienia winiet i opłacenia przejazdów za drogi. W Czechach w 2023 roku obowiązują elektroniczne winiety autostradowe. Można je wykupić na 10 dni, 30 dni lub rok. Opłata za możliwość poruszania się po czeskich drogach przez 10 dni wynosi 310 koron czeskich (ok. 58,84 zł), natomiast w przypadku wykupienia winiety na 30 dni trzeba zapłacić 440 koron czeskich (ok. 83,51 zł). Przejazd po płatnych odcinkach autostrad na terenie Czech jest bezpłatny dla samochodów elektrycznych oraz hybryd plug-in. Dodatkowo na 50% zniżki mogą liczyć auta gazem ziemnym lub biometanem.

Winiety w Austrii również są okresowe — na 10 dni, 2 miesiące lub rok. Opcja dziesięciodniowa dla samochodów osobowych to koszt 9,90 euro (ok. 44,39 zł). Podobnie wygląda sytuacja z winietami na Słowacji, gdzie kierowcy samochodów osobowych mogą wybrać opcję na 10 dni, 30 dni, 365 dni oraz rok. Ta ostatnia ważna jest od 1 stycznia danego roku do 31 stycznia roku następnego. Winieta dziesięciodniowa kosztuje 12 euro (ok. 53,81 zł), natomiast trzydziestodniowa 17 euro (ok. 76,22 zł).

System winiet obowiązuje także na Węgrzech. Kierowcy samochodów osobowych przejeżdżający przez ten kraj mogą zdecydować się na opcję na 10 dni, miesiąc lub rok. Dziesięciodniowa winieta kosztuje 5500 forintów (ok. 66,87 zł), natomiast zakup miesięcznej to koszt 8900 forintów (ok. 108,21 zł).

Podwyżka cen za autostrady w Słowenii już 15 czerwca

System winiet obowiązuje również w Słowenii. Jednak planując trasę do Chorwacji przez ten kraj w 2023 roku, należy zwrócić uwagę na podwyżki opłat za przejazdy. Od 15 czerwca zacznie obowiązywać nowy cennik. Obecnie tygodniowa winieta kosztuje 15 euro, natomiast od drugiej połowy czerwca za ten sam okres trzeba będzie zapłacić 16 euro (ok. 71,77 zł). Zakup winiety miesięcznej to obecnie koszt 30 euro, natomiast od 15 czerwca wyniesie 32 euro (ok. 143,55 zł). W Słowenii również obowiązuje winieta elektroniczna.

Opłaty za przejazd przez most Pelješac

W 2022 roku oddano do użytku most łączący miejscowości Komarna i Brijesta. Most Pelješac jest również ważny dla podróżnych z Polski, którzy jadą samochodem w okolice Dubrownika. Dzięki temu nie trzeba już przejeżdżać przez terytorium Bośni i Hercegowiny w okolicy miejscowości Neum. 

Nowoczesny most ma prawie 2,5 km długości i łatwiej dotrzeć na półwysep Pelješac oraz dalej na teren południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Co ważne dla kierowców — za przejazd mostem Pelješac nie są pobierane żadne opłaty.

Zobacz także:

Czy mata na szybę coś daje, gdy za oknem 30 stopni?

Jak ustawić klimatyzację samochodową? Dzięki temu unikniesz wizyty u lekarza

Auto jak piekarnik. Jak radzić sobie z upałem w samochodzie? Proste triki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy