Rowerem do szkoły. Uczeń musi spełnić dwa warunki
Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerze z reguły bardzo wcześnie. Nie od razu jednak mogą stać się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Często pojawia się więc pytanie o to, kiedy uczeń może jechać sam rowerem do szkoły, aby ułatwić codzienną logistykę. Przepisy prawa jasno wskazują dwa warunki, które muszą zostać spełnione.
Kiedy dziecko może jechać samemu rowerem do szkoły? To pytanie nurtuje wielu rodziców, którzy przygotowują się na rozpoczęcie roku szkolnego pod kątem logistycznym. Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno wskazują warunki, które muszą zostać spełnione, aby dziecko mogło samodzielnie jeździć na rowerze.
O tym, czy dziecko może poruszać się samodzielnie rowerem, decydują dwa czynniki. Pierwszy to osiągnięcie przez niego 10. roku życia. Drugi to obowiązek posiadania karty rowerowej. Taki dokument to potwierdzenie, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie uczestniczyć w ruchu drogowym.
Karta rowerowa wydawana jest nieodpłatnie i bezterminowo przez dyrektora szkoły podstawowej, gimnazjalnej ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej po sprawdzeniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do samodzielnego poruszania się po drodze.
Dokument przestaje być potrzebny w momencie, kiedy jego właściciel kończy 18 lat. Osobom pełnoletnim, które poruszają się rowerem wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy.
Dziecko, które nie ukończyło 10. roku życia, jest traktowane przez prawo jak pieszy. Oznacza to, że może poruszać się częścią drogi przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Opiekun takiego dziecka kierujący rowerem również może korzystać drogi dla pieszych - niezależnie od szerokości chodnika i warunków atmosferycznych.
Warto zaznaczyć, że nie z każdym dzieckiem można wybrać się na rowerową wycieczkę. Reguluje to art. 33 ust. 2 prawo o ruchu drogowym, który mówi, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Rodzic lub opiekun powinien też uczyć dziecko jak odpowiednio zachowywać się przed przejściem dla pieszych. Należy uczyć, aby za każdym razem, gdy znajduje się przed pasami, dziecko zsiadało z roweru i przeprowadzało go przez ulicę. Jednak w świetle prawa wcale nie musi tego robić, gdyż traktowane jest jak pieszy. Warto wiedzieć, że opiekun rowerzysty poniżej 10. roku życia również nie musi zsiadać z roweru przed przejściem dla pieszych i może po prostu przez nie przejeżdżać.
Zobacz także:
Jeździsz na rowerze? Pilnuj tych kilku rzeczy, bo możesz dostać wysoki mandat
Te warunki musi spełniać każdy rower. Zabraknie jednego, dostaniesz mandat
Rowerzysta w mieście. Kiedy ma pierwszeństwo, a kiedy musi go ustąpić?