Jeździsz na rowerze? Pilnuj tych kilku rzeczy, bo możesz dostać wysoki mandat

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?INTERIA.PL

Zobacz również:

    dzwonek to element obowiązkowego wyposażenia roweru. Biała lampka odblaskowa i światło pozycyjne to już dodatkowe, ale bardzo przydatne wyposażenie.
    dzwonek to element obowiązkowego wyposażenia roweru. Biała lampka odblaskowa i światło pozycyjne to już dodatkowe, ale bardzo przydatne wyposażenie.INTERIA.PL

    Co muszę mieć w rowerze żeby nie dostać mandatu?

    • Światło pozycyjne przednie barwy białej lub żółtej selektywnej, może być migające
    • Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
    • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
    • Światło odblaskowe tylne barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt
    • Światło pozycyjne tylne barwy czerwonej, może być migające
    Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.
    Oto obowiązkowe wyposażenie roweru
    Oto obowiązkowe wyposażenie roweruPolicja

    Zobacz również:

      Światło rowerowe tylko w warunkach słabej widoczności i w nocy

      Tylny odblask jest obowiązkowy, ale w nocy rower musi mieć też migające lub świecące stałym światłem światło pozycyjne.
      Tylny odblask jest obowiązkowy, ale w nocy rower musi mieć też migające lub świecące stałym światłem światło pozycyjne.INTERIA.PL

      Mandaty za brak obowiązkowego wyposażenia roweru

      Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych,podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.
      Art. 97 kodeksu wykorczeń

      Policja zaleca aby w rowerze mieć jeszcze te elementy

      • światło odblaskowe barwy białej z przodu;
      • światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na kołach (przynajmniej po jednym na koło);
      • w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na pedałach;
      • odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na rantach obręczy kół.
      Przednie światło odblaskowe a także światło pozycyjne poprawia nasz poziom bezpieczeństwa na drogach.
      Przednie światło odblaskowe a także światło pozycyjne poprawia nasz poziom bezpieczeństwa na drogach. INTERIA.PL

      Dodatkowe wyposażenie roweru - radzimy co wziąć ze sobą na wycieczkę

      • Zestaw naprawczy do dętki rowerowej/zapasowa dętka - kapeć to najczęstsza awaria podczas jazdy na rowerze. Może ona skutecznie uniemożliwić dalszą jazdę i sprawić, że powrót do domu będzie długi i męczący. Jedną z opcji jest wożenie ze sobą zapasowej dętki, inna to zestaw naprawczy: nożyk, łatka, odrobina kleju i nabój ze sprężonym powietrzem lub pompka.
      • najważniejsze narzędzia: klucze, śrubokręt, nożyk - rozkręcające się śruby, luzujące klamki, czy błotniki to drobne awarie, które mogą uprzykrzyć jazdę rowerem. Warto mieć ze sobą podstawowy zestaw kluczy i śrubokrętów, dzięki którym możemy szybko zażegnać kryzys - dokonać drobnej naprawy i jechać dalej. Aby zestaw nie zajmował dużo miejsca warto rozejrzeć się za gotowym niezbędnikiem rowerzysty - kompletem kluczy i wkrętaków o najpopularniejszych rozmiarach w formie lekkiego i poręcznego "scyzoryka". Dobrym rozwiązaniem jest też tzw. multitool.
      • Zapięcie antykradzieżowe - łańcuch z kłódką to solidne ale nieporęczne rozwiązanie, a cieniutka linka stalowa nie stanowi problemu dla wprawionego złodzieja. Warto rozejrzeć się za solidniejszym, ale dedykowanym dla rowerów zapięciem antykradzieżowym, z którego możemy skorzystać pozostawiając rower pod sklepem czy restawracją. Zapięcia często wyposażone są w specjalny uchwyt do roweru dzięki czemu nie przeszkadzają i nie zajmują miejsca w kieszeni czy plecaku.
      • Błotniki - bardzo oczywisty dodatek, który przyda się mocno kiedy złapie nas deszcz. Jeśli nie mamy błotników, nawet drobna mżawka może sprawić że nasze plecy i uda, a nawet twarz będzie usmarowana błotem i ulicznym brudem, a jazda w takich warunkach to żadna przyjemność.
      • Bidon z wodą - to również dość oczywista rzecz, jednak wielu rowerzystów zapomina o tym, aby zabrać ze sobą zapas wody. Zwłaszcza w gorące dni, napój w bidonie może uratować nas przed przegrzaniem i odwodnieniem organizmu. Wodę można zastąpić izotonikiem, lub rozpuszczonymi elektrolitami. Nienajlepszym pomysłem jest wlewanie do bidonu słodkich napojów. 
      Zapięcie rowerowe - najlepiej jak najsolidniejsze, bo tylko takie uchroni nas przed zdeterminowanym złodziejem.
      Zapięcie rowerowe - najlepiej jak najsolidniejsze, bo tylko takie uchroni nas przed zdeterminowanym złodziejem.INTERIA.PL
      Zmiany w punktach karnych, najmocniejsze w historii BMW. Moto flesz odc. 86