Punkty karne. Ile mam? Kiedy wygasną? Gdzie to sprawdzić?
Po ostatnich zmianach w przepisach okres obowiązywania punktów karnych wydłużono do dwóch lat. Do tego zdecydowano, że czas do wygaśnięcia zacznie się liczyć dopiero gdy kierowca opłaci katę. Jak sprawdzić, ile mamy punktów karnych, by uniknąć utraty prawa jazdy?
Spis treści:
Limit punktów karnych 2023. Kiedy traci się prawo jazdy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenia drogowe to 24 punkty. Każdy kolejny oznacza utratę prawa jazdy. Te zasady dotyczą kierowców powyżej 20. roku życia ze stażem dłuższym niż rok.
Ci, którzy nie skończyli 20 lat oraz posiadają prawo jazdy nie dłużej niż rok, objęci są limitem 20 punktów. Dwudziesty pierwszy kończy się dla nich utratą uprawnień. W przypadku doświadczonych kierowców maksymalny limit punktów za jedno wykroczenie wynosi 15 punktów, a w przypadku młodych kierowców aż o 5 więcej, czyli 20. To oznacza, że młodemu kierowcy wystarczy jedno poważne wykroczenie by wyczerpał swój limit punktów, a każde kolejne przewinienie będzie skutkowało utratą prawa jazdy.
Utrata prawa jazdy - co dalej?
Jeśli przekroczymy limit punktów, ta informacja pojawi się w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Policja będzie mieć do niej dostęp przy każdej następnej kontroli.
Czy da się zmniejszyć liczbę punktów karnych?
Nie, aktualnie nie ma możliwości odbycia kursu w celu zmniejszenia liczby punktów karnych. Zniosła ją zmiana przepisów z 17 września ubiegłego roku.
Jak długo ważne są punkty karne?
Ta sama zmiana w przepisach, sprawiła, że punkty karne za wykroczenia drogowe są ważne nie przez 12 miesięcy od popełnienia wykroczenia, a 24 od daty uregulowania płatności za mandat.
Co z punktami karnymi sprzed zmiany przepisów?
Wszystkie punkty karne, które uzbieraliśmy przed 17 września 2022 r., w imię zasady "prawo nie działa wstecz" powinny przedawnić się po upływie 12 miesięcy.
Gdzie sprawdzić, ile mamy punktów karnych?
Dzięki wprowadzeniu systemu CEPiK możemy bardzo łatwo sprawdzić stan konta, korzystając z aplikacji mobilnej mObywatel. Aby sprawdzić liczbę punktów karnych, można też wejść na www.obywatel.gov.pl, wybrać zakładkę "Kierowcy i pojazdy", kliknąć opcję "Sprawdź punkty karne" i zalogować się do systemu CEPiK za pomocą profilu zaufanego - na przykład za pośrednictwem bankowości internetowej. W systemie możemy sprawdzić także m.in. datę i miejsce otrzymania mandatu oraz szczegóły przewinienia. Zawsze możemy również skorzystać z bardziej tradycyjnej formy. Wystarczy wybrać się na komisariat i okazać dowód osobisty, aby uzyskać informację o stanie swojego konta punktowego i terminie ważności. Te informacje można otrzymać zupełnie za darmo, ale jeśli potrzebujemy pisemnego potwierdzenia, będziemy musieli wypełnić wniosek i przygotować się na wydatek 17 zł.
***