Nie tylko UOKiK. O cuda na Orlenie pyta też Rzecznik Praw Obywatelskich

Paweł Rygas

Oprac.: Paweł Rygas

Polityka cenowa PKN Orlen budzi wątpliwości nie tylko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale też Rzecznika Praw Obywatelskich. Marcin Więcek zwrócił się właśnie do UOKiK z prośbą o informacje, czy państwowy gigant korzystał ze swojej dominującej pozycji rynkowej, by zarobić na kierowcach więcej niż powinien.

Ceny paliw na stacji Orlen 31 grudnia 2022 oraz 1 stycznia 2023
Ceny paliw na stacji Orlen 31 grudnia 2022 oraz 1 stycznia 2023INTERIA.PL

W piśmie do prezesa UOKiK Marcin Więcej - Rzecznik Praw Obywatelskich - zauważa, że  - jak wynika z informacji medialnych - PKN Orlen pod koniec 2022 r. utrzymywał ceny paliw, mimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Taka praktyka mogła mieć miejsce również w przypadku innych podmiotów na rynku paliw. Oznacza to, że państwowy gigant mógł działać z premedytacją wynikającą z chęci dodatkowego zysku.

Orlen zarabiał na kierowcach więcej niż powinien? Interwencja RPO

Taki stan budzi zaniepokojenie obywateli kierujących swoje skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, w związku z czym obowiązkiem RPO jest podjęcie działań dla wyjaśnienia tych wątpliwości
czytamy w korespondencji do prezesa UOKiK.

Rzecznik zauważa, że "niezbędne jest ustalenie, czy nie doszło do naruszenia standardów ochrony praw konsumenta" i dodaje, że taka praktyka mogła narazić również na dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działalności przedsiębiorców.

UOKiK i "cuda" na stacjach PKN Orlen

RPO ma świadomość, że problem pozostaje w zainteresowaniu Prezesa UOKiK, który wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie cen rynkowych paliw i zwrócił się do największych podmiotów na rynku o informacje i dane będące podstawą do kształtowania cen paliw
czytamy w piśmie RPO do UOKiK.

Rzecznik prosi jednak o informacje o wynikach działań UOKiK w związku z ewentualnymi praktykami PKN Orlen.

Przypominamy, że już 5 stycznia Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, informował o wszczęciu postępowania w sprawie sytuacji na rynku paliw w Polsce.

Kontrolerzy Urzędu sprawdzają, czy w ostatnich miesiącach ubiegłego roku ceny na stacjach nie były sztucznie zawyżane

UOKiK sprawdza czy i jak długo kierowcy przepłacali za paliwo

Przypominamy, że kontrole UOKiK to efekt "cudu na stacjach", jakiego kierowcy doświadczyli z początkiem bieżącego roku. Eksperci przewidywali, że od 1 stycznia 2023 roku ceny paliw wzrosną o nawet złotówkę na litrze. Chodziło o "wygaszenie" części przepisów dotyczących tzw. tarczy antykryzysowej, w tym powrotu stawki VAT na paliwa z 8 do 23 procent.

Tymczasem PKN Orlen pod sam koniec roku obniżył ceny paliw w hurcie tak, aby pozostały one na niezmienionym poziomie. I rzeczywiście tak się stało, ale działanie Orlenu wzbudziło wiele kontrowersji oraz pytań, czy w takim razie w ostatnich miesiącach kierowcy nie przepłacali za paliwo?

***

Polskie veto w sprawie normy Euro 7, wraca Outlander. Moto Flesz odc. 82