Pierwszy samochód. Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Świeżo zrobione prawo jazdy związane jest z tym, że w niedalekiej przyszłości będziemy chcieli kupić swój pierwszy samochód. Wybór może wydawać się prosty, ale warto pamiętać o kilku rzeczach, które pozwolą na dokonanie właściwego wyboru. Początkujący kierowcy chcieliby natychmiast rzucić się na głęboką wodę i jeździć pojazdami, które być może nie będą odpowiednie, jako pierwszy samochód.

Bezpieczeństwo to podstawa — takie zdanie wyrazi każdy, niezależnie od tego, czy będzie ono dotyczyło motoryzacji, czy jakiejkolwiek innej dziedziny życia. Tym też przede wszystkim powinni się kierować nowi uczestnicy ruchu drogowego, wybierając dla siebie pierwszy samochód. 

Oczywiście do wartych uwagi czynników, zaliczymy również, chociażby pobudki ekonomiczne, ale na pierwszym miejscu zawsze powinno znajdować się bezpieczeństwo. 

Wybór samochodów na rynku wtórnym jest dosyć duży i urozmaicony, ale nie każdy będzie odpowiedni dla niedoświadczonej osoby. Dlaczego? Każdy młody kierowca musi liczyć się z tym, że prawdziwe umiejętności jazdy przyjdą wraz z praktyką i przejechanymi kilometrami. Najlepiej nie rzucać się od razu na głęboką wodę i na pierwszy samochód wybrać modele i roczniki wytrzymałe oraz tańsze w utrzymaniu.

Reklama

Pierwszy samochód w konfrontacji z pojemnością portfela

Budżet, który każdy może przeznaczyć na kupno pojazdu to sprawa indywidualna. Są osoby, które po otrzymaniu prawa jazdy nie będą miały problemu wydać na ten cel kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są też takie, które będą liczyć każdy grosz i ich maksymalny wydatek zamknie się w kilku tysiącach złotych. 

Oczywiście nikt nie mówi, jaki koszt musi zostać poniesiony, gdyż każdy ma własny gust i podejście do życia. Jedno jest pewne — na pierwszy samochód nie warto wydawać fortuny. Pojazd ten będzie testował i przyczyniał się do poprawy umiejętności, więc niewykluczone, że przy niektórych próbach parkowania pojawią się małe rysy na lakierze lub delikatne wgniecenia.

To jednak nie wszystko. 

  • Po pierwsze trzeba liczyć się z eksploatacją samochodu, a więc i koniecznością napraw oraz stosowania części zamiennych. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór modelu, do którego będą one łatwo dostępne i tanie. 
  • Po drugie, przed zakupem warto skonsultować się z ekspertem, który sprawdzi nasz potencjalny pierwszy samochód pod kątem usterek oraz jego przeszłości. W przypadku tych, które brały kiedyś udział w wypadkach, istnieje ryzyko, że będą bardziej podatne na problemy. 
  • Po trzecie, wybierając poszczególne modele, roczniki i jednostki napędowe, trzeba się liczyć z tym, że niektóre parametry mają wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia OC pojazdu.

Rozmiar adekwatny do umiejętności, czyli czym się kierować wybierając pierwszy samochód

Początkowe manewry, pokonywanie zakrętów i parkowanie w różnych miejscach, będą wymagały większej uwagi i skupienia. Przyda się również większa przestrzeń, dlatego najlepszym wyborem będą pojazdy podobne rozmiarem do tych, które służyły do nauki jazdy. 

Wersja kompaktowa sprawdzi się doskonale, jako pierwszy samochód. Zapewnia on wystarczającą wygodę i komfort podróży, potrafi być ekonomiczny i wytrzymały. 

Ponadto, taki wybór pozwoli porównać odczucia związane z jazdą z innymi rodzajami pojazdów. Liczy się tutaj również dobra widoczność do tyłu i na boki, a w tym rozmiar tylnej szyby i fakt, że tuż za nią kończy się auto. 

Z biegiem czasu, po nabraniu doświadczenia, zwizualizowaniu swoich potrzeb i możliwości, nic nie będzie stało na przeszkodzie wymiany samochodu kompaktowego na sedan, SUV czy wersję sportową.

Czy pierwszy samochód może mieć mocny silnik?

Mocny silnik, który przyczynia się do dynamicznego przyspieszania i zyskiwania wysokich prędkości to marzenie połowy kierowców. Na początku może ona jednak być niepotrzebna. Związane jest to ze wspominanym wcześniej bezpieczeństwem, ale także i ekonomią. 

Świeżo upieczeni kierowcy nie mają jeszcze wystarczającego wyczucia mocy pojazdu i tego, w jaki sposób może on reagować na poszczególne bodźce. 

Posiadanie szybkiego samochodu związane jest z ryzykiem, że brawura lub niewystarczające umiejętności zagrożą możliwością wywołania wypadku bądź kolizji — zagrożenia zarówno dla siebie, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu.

Ponadto, określone pojemności mogą wymagać dodatkowej opieki, czyli zwiększonych kosztów eksploatacji, nie mówiąc już o paliwożerności. Podobnie jest również w przypadku małych silników wolnossących, które są głośne i nie cechuje ich wytrzymałość. Mogą być zniszczone, nawet przy małym przebiegu, z powodu wykorzystywania ich na krótkich trasach. 

Dlatego najlepszy pierwszy samochód będzie charakteryzował się pojemnością rzędu 1300-1400 cm sześc. Ma to również znaczenie ze względu na ubezpieczenie OC — mniejsza pojemność to niższe koszty.

Dodatki, które powinien posiadać pierwszy samochód

Podstawą wyposażenia są oczywiście kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Jest jednak kilka rzeczy, w które może być dodatkowo wzbogacony nasz pierwszy samochód. Przede wszystkim istotne jest dbanie o jego dobrą kondycję, a więc korzystanie z wysokiej jakości płynów, w tym płynu do spryskiwaczy. 

Na zimowe miesiące przyda się odmrażacz oraz skrobaczka i zmiotka. W celu prostszego przemieszczania się dobrym wyborem będzie uchwyt do telefonu lub nawigacja GPS

Warto także rozważyć zamontowanie podstawowych czujników cofania.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochód osobowy | samochody używane | kupowanie samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy