Reklama

Koniec naklejek na szybę i kart pojazdu. Zmiany dla kierowców w 2022 roku i kolejna rewolucja

Zmiany dla kierowców w 2022 roku to przede wszystkim wyższe mandaty oraz zmiana taryfikatora punktów karnych. Wysokie kary sypią się już jak z rękawa, ale przed kierowcami nowa rewolucja. Kolejne zmiany już w lutym są związane między innymi z tablicami rejestracyjnymi. Co jeszcze czeka kierowców w 2022 roku?

Zmiany dla kierowców w 2022 roku: Co nas czeka?

Wśród zmian dla kierowców w 2022 roku najbardziej komentowanych to oczywiście rewolucja w wysokości przyznawanych mandatów. Po kieszeni dostanie się między innymi tym, którzy za mocno naciskają pedał gazu. Za przekroczenie prędkości o 71 km/h kierowcę czeka 2,5 tys. zł. kary, za krycie sprawcy zbyt szybkiej jazdy można dostać nawet 8 tys. zł. Nawet 1500 zł grzywny czeka kierowcę, który zachowuje się nieostrożnie w okolicy przejść dla pieszych. W sumie to aż ponad siedemdziesiąt zmian dla kierowców, które wpłyną na wysokość mandatów.

Reklama

Wysokie mandaty to nie jedyne zmiany dla kierowców, które przyszykował rząd. Już od 31 stycznia tego roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic rejestracyjnych. To będzie możliwe przy zakupie używanego samochodu, dzięki czemu kierowca zaoszczędzi ok. 100 zł. To oznacza możliwość zachowania przez nowego właściciela auta "starych" numerów i to bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi samochód.

Jeżeli tablice rejestracyjne będą zniszczone lub nieczytelne, wówczas urzędnik nie zgodzi się na ich pozostawienie. Kolejne ważne zmiany dla kierowców, pozwalające na zaoszczędzenie kilku groszy, to czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Przepis dotyczy tylko uszkodzonych samochodów, których zasadnicze elementy nośnych konstrukcji wymagają naprawy. Pojazd z ruchu będzie można wycofać na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie trzech lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.

Zmiany dla kierowców. Nowe dowody rejestracyjne od maja

Kolejne zmiany dla kierowców w 2022 roku zostaną prowadzone już w maju. Już za kilka miesięcy w życie wejdą nowe dowody rejestracyjne, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od obecnych. Najważniejsze zmiany w nowym dowodzie rejestracyjnym to zabezpieczenia w papierze i w druku, a wszystko po to, by walczyć z przestępcami i ograniczyć możliwość podrabiania dokumentów.

Czy od maja 2022 roku trzeba wymienić dowód rejestracyjny na nowy? Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, wprowadzane zmiany mają utrudnić życie oszustom, a nie kierowcom. Zmiany dla kierowców związane z nowymi dowodami rejestracyjnymi dotkną tylko tych, którzy potrzebują nowych dokumentów. Nowe dowody rejestracyjne dostępne od 1 maja 2022 roku nie unieważniają tych, które kierowcy obecnie posiadają. 

Kolejna bardzo ważna zmiana dla kierowców zapowiadana jest na wrzesień. Właśnie wtedy urzędy przestaną wydawać karty pojazdu i nalepek legalizacyjnych. Eksperci z resortu cyfryzacji i infrastruktury uznali, że karta pojazdu nie jest dziś niezbędna, nie tworzy wartości dodanej dla właścicieli pojazdów i urzędów, które zajmują się ewidencjonowaniem pojazdów.

Polski Ład a zmiany dla kierowców w 2022 roku

Chociaż z założenia Polski Ład ma pomóc w odbudowie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego, to niestety wiąże się z wyższymi podatkami dla przedsiębiorców z rynku motoryzacyjnego. Już od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące wykupu pojazdów do majątku prywatnego dla firm po zakończeniu umowy leasingu. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego i VAT przy sprzedaży samochodu.

Do tej pory leasingobiorcy mogli prywatnie wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej, a następnie odsprzedać je innej osobie po pół roku użytkowania, bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Od teraz nowe przepisy wydłużą ten okres aż do 6 lat

Zmiany dla kierowców - przedsiębiorców dotyczą nie tylko jednak tych, którzy samochód w leasing chcą wziąć w przyszłości. Wprowadzone zmiany obowiązują również tych, którzy mają samochód w leasingu krócej niż dwa lata. Propozycja Polskiego Ładu doprowadziła do tego, że duża część klientów zdecydowała się na przedterminowe zakończenie umowy leasingowej jeszcze w 2021 roku. Wszystko po to, by uniknąć konieczności poddania się nowym zasadom wykupu i sprzedaży auta. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kierowca | kupno samochodu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy