Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2023. Dwie rzeczy, które trzeba mieć

Oprac.: Jakub Laskowski

Każdy kierowca powinien zadbać o obowiązkowe wyposażenie samochodu. Mimo że to dwa elementy, to nie każdy właściciel auta potrafi je wskazać bez wahania. Za brak gaśnicy samochodowej lub trójkąta ostrzegawczego grozi mandat.

Co jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce? Każdy kierowca musi to wiedzieć
Co jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce? Każdy kierowca musi to wiedzieć123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Listę rzeczy, w które obowiązkowo musi być wyposażony samochód zarejestrowany w Polsce, wskazuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z tymi przepisami samochód musi posiadać:

  • gaśnicę samochodową, która powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu dla kierowcy,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji, który jest ustawiany na drodze w razie awarii lub wypadku i informuje innych kierowców o unieruchomieniu samochodu.

Jaki mandat za brak gaśnicy samochodowej?

Przepisy wymagają posiadania gaśnicy w samochodzie. W przypadku braku gaśnicy podczas kontroli policyjnej może zostać nałożona kara w wysokości od 20 do 500 złotych. Warto zwrócić uwagę, że policjant nie sprawdzi jej homologacji, a jedynie fakt jej posiadania.

Rozporządzenie określa nie tylko to, czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa, ale również miejsce, w którym powinna się ona znaleźć. Gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, gdyby konieczne było jej użycie na wypadek pożaru. Spełniając ten wymóg prawny, coraz częściej gaśnice w nowych pojazdach pojawiają się na specjalnych uchwytach. Na przykład pod fotelem kierowcy lub pasażera.

Jaki mandat za brak trójkąta ostrzegawczego?

Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, należy do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce. Element ten znalazł się na liście koniecznych do posiadania akcesoriów nie bez powodu. Używa się go w razie awarii samochodu lub wypadku, oznaczając za jego pomocą miejsce, w którym pojazd stoi na drodze.

Brak trójkąta bezpieczeństwa podczas kontroli policyjnej może skutkować mandatem karnym. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem policjant może nałożyć grzywnę w wysokości od 20 do 500 złotych.

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Polska jest w gronie niewielu państw w Unii Europejskiej, gdzie posiadanie apteczki w aucie nie jest prawnie wymagane. Oznacza to, że za jej brak nie grozi mandat karny podczas kontroli policyjnej.

Przepisy wymagają posiadania apteczki samochodowej tylko w określonych przypadkach. Na ich mocy w apteczkę muszą zostać obowiązkowo wyposażone:

  • autobusy,
  • taksówki,
  • samochody ciężarowe do przewozu osób poza kabiną kierowcy,
  • pojazdy przeznaczone do nauki jazdy,
  • pojazdy przeznaczone do egzaminowania.

Policjant w czasie kontroli drogowej ma prawo sprawdzić obecność apteczki w jednym z samochodów z powyższej listy. W sytuacji, w której pojazd nie będzie w nią wyposażony, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do nawet 3000 złotych.

Jadę autem za granicę. Co muszę w nim mieć obowiązkowo?

Prawo w krajach europejskich wymaga od kierowców różnych elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu. Na przykład w Niemczech przepisy nakładają na kierowcę obowiązek posiadania w samochodzie apteczki, trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej. Nieco łagodniej do sprawy pochodzi się we Włoszech i Francji, gdzie obowiązkowym wyposażeniem samochodu są trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Z kolei poruszając się po drogach w Szwajcarii, Holandii oraz Danii powinniśmy pamiętać o posiadaniu jedynie trójkąta ostrzegawczego.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą to również w wielu krajach:

  • zestaw pierwszej pomocy (m.in. Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Litwa i Łotwa);
  • zapasowe żarówki (m.in. Chorwacja),
  • koło zapasowe (m.in. Hiszpania),
  • kliny zabezpieczające koła (m.in. Estonia).

Zgodnie z zapisami Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym auto powinno spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące w kraju, w którym jest zarejestrowane. Aby jednak uniknąć niepotrzebnych i nerwowych sytuacji związanych z policyjnymi kontrolami, warto wyposażyć samochód w wyżej wymienione akcesoria jeszcze przed wyruszeniem w trasę.

Poznań Motor Show, czyli motoryzacyjne święto w stolicy WielkopolskiMarek Wicher INTERIA.PL