Winiety w Europie. Gdzie obowiązują i jak je wykupić?

Jan Kincel

Oprac.: Jan Kincel

Poruszając się samochodem po Europie, należy pamiętać nie tylko o posiadaniu przy sobie niezbędnych dokumentów czy obowiązkowym wyposażeniu auta poza granicami kraju, ale również o winietach autostradowych. Czy we wszystkich krajach Europy są one obligatoryjne? Sprawdź, gdzie w Europie obowiązują winiety i jak je kupić w poszczególnych krajach.

Gdzie w Europie obowiązują winiety i jak je wykupić?
Gdzie w Europie obowiązują winiety i jak je wykupić?AFP

Czy w Czechach jest obowiązkowa winieta? Gdzie i jak ją kupić?

U naszych południowych sąsiadów obowiązek posiadania wykupionej winiety ma każdy pojazd poruszający się po autostradach oraz drogach ekspresowych. Wykupić je można w punktach samoobsługowych przy granicy, na stacjach benzynowych EuroOil oraz oddziałach Czeskiej Poczty, a także online. Każdy kierowca może wybierać spośród trzech rodzajów winiet w Czechach: 10-dniowej, 30-dniowej oraz rocznej.

Winiety w Austrii — czy są konieczne? Gdzie i jak je kupić?

Konieczność opłacenia winiety występuje również w Austrii. Nie są obligatoryjne na wszystkich drogach, jednak potrzebują ich w większości kierowcy poruszający się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Aktualna i szczegółowa mapa tych szos znajduje się na stronie operatora systemu płatności. Rodzaje winiet w Austrii obejmują okresy: 10-dniowe, dwumiesięczne oraz roczne. Opłatę można uiścić na przygranicznych stacjach benzynowych, w oddziałach austriackiego automobilklubu ÖAMTC lub online. Aktualną listę punktów prowadzi na swojej stronie internetowej operator autostrad w Austrii.

Winiety Słowacja — czy są potrzebne? Gdzie i jak je kupić?

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów — Słowaków lub przejeżdżając przez ten kraj, także trzeba pamiętać o posiadaniu winiety. Są one konieczne na autostradach o oznaczeniach D1, D2, D3 oraz D4, a także na drogach ekspresowych oznaczonych R1, R2, R4 i R6. Kupując winietę na Słowację, należy pamiętać, że dostępne są 10-dniowe, miesięczne oraz roczne. Opłatę za korzystanie ze słowackich dróg można uiścić jedynie poprzez internet. Najłatwiej w tym celu skorzystać z witryny eznamka.sk lub aplikacji mobilnej.

Czy winieta na Węgry jest wymagana? Gdzie i jak ją kupić?

Każdy samochód poruszający się po węgierskich autostradach musi posiadać aktualną winietę na autostrady. Są one podzielone na pięć kategorii: D1 (samochody osobowe do 7 osób), D2 (samochody osobowe od 8 do 9 osób, pojazdów ciężarowych, busów, camperów i samochodów ciągnących przyczepy), U (przyczepy), D1m (motocykle) oraz B2 (autobusy). Podobnie jak w przypadku poprzednich krajów, również winiety na Węgrzech można kupić okresowo: na 10 dni, na miesiąc lub na rok. Zakupu można dokonać na stacjach benzynowych bądź w punktach sprzedaży, możliwe jest również zaopatrzenie się w winietę jeszcze przed wyjazdem z Polski — w biurze PZM.

Czy winieta na Słowenię jest niezbędna? Gdzie i jak ją kupić?

Od stycznia 2022 roku na terenie Słowenii obowiązują jedynie e-winiety. Można je kupić na stronie evinjeta.dars.si, gdzie dostępne są w trzech okresach: 7-dniowym, miesięcznym oraz rocznym. System winiet obejmuje znaczną większość słoweńskich dróg tranzytowych, z których większość zaczyna się już od granicy kraju. Dla osób, które nie wykupią wcześniej winiety autostradowej, istnieje możliwość dokonania zakupu na przygranicznej stacji paliw, jednak w takim przypadku kierowca ryzykuje mandatem w wysokości 300 euro (ponad 1400 złotych).

Opłaty za autostrady za pomocą winiet obowiązują w kilku krajach Europy. Ich brak to ryzyko otrzymania wysokiego mandatuwimago stock&people/EAST NEWSEast News

Winiety Rumunia — czy są obowiązkowe? Gdzie i jak je kupić?

Podróżując po Rumunii, należy pamiętać, że wszystkie drogi w tym kraju są płatne i objęte systemem winiet elektronicznych. Dodatkowo konieczne jest jej wydrukowanie i posiadanie jej w pojeździe. Winiety w Rumunii można kupić na 7, 30, 90 lub 365 dni. Wykupić je można na stronie roviniete.ro lub e-rovinieta.ro. Na tle innych europejskich państw rumuńskie opłaty są stosunkowo niskie, a najdroższa roczna winieta dla samochodów osobowych wynosi 133 zł.

Czy winiety w Szwajcarii są konieczne? Gdzie i jak je kupić?

Drogi w Szwajcarii, które są objęte obowiązkiem uiszczenia opłaty, by można było się nimi poruszać, to autostrady i drogi szybkiego ruchu. Ten obowiązek istnieje prawie 40 lat, jednak w przeciwieństwie do innych krajów nie są one podzielone na okresy. Kupując winietę w Szwajcarii, opłaca się ją na 14 miesięcy (od 1 grudnia do 31 stycznia), a jej koszt to mniej niż 200 złotych. Opłaty można uiścić na stacjach benzynowych, w przygranicznych urzędach celnych oraz placówkach pocztowych. Dostępny jest także zakup online lub kupno winiety przed wyjazdem w PZM.

Winieta w Bułgarii — czy jest potrzebna? Gdzie i jak ją kupić?

Kolejnym europejskim krajem, w którym obowiązują winiety autostradowe, jest Bułgaria. Są one podzielone na okresy, więc kierowca ma możliwość kupić winietę weekendową, tygodniową, miesięczną, kwartalną lub roczną. Opłatę można uiścić przez internet za pośrednictwem witryny bgtoll.bg. Oprócz tego dostępne są na stacjach benzynowych Łukoil i OMV, w samoobsługowych terminalach na przejściach granicznych, placówkach pocztowych oraz kasach autostradowych.

Czy winiety na Łotwie są wymagane? Gdzie i jak je kupić?

System winiet obowiązuje również na Łotwie. Jednak dotyczą one pojazdów ciężarowych, których masa przekracza 3,5 tony (maksymalnie do 12 ton) oraz samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3 ton. W tym przypadku kierowca musi wykupić 7-dniową e-winietę. Opłatą za korzystanie z dróg nie są objęte wszystkie szosy, więc warto przed podróżą sprawdzić aktualną mapę. Zakupu winiety można dokonać na stacjach benzynowych lub przejściach granicznych, a także w placówkach PZM.

Czy w Holandii niezbędna jest winieta?

Mimo świetnie rozwiniętej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Holandii nie ma systemu winiet ani opłat za przejazdy.

Winieta na Litwie — czy jest obowiązkowa?

U naszych północno-wschodnich sąsiadów system winiet jest elektroniczny, lecz obowiązuje jedynie pojazdy ciężarowe. W przypadku samochodów osobowych poruszanie się po wszelkich drogach na Litwie jest bezpłatne i nie są w tym celu wymagane winiety.

Czy do Szwecji konieczna jest winieta?

Wszelkie drogi w Szwecji są wysokiej jakości. Zaliczają się do tego również autostrady i drogi ekspresowe. Dodatkowo winiety w Szwecji nie obowiązują, a poruszanie się samochodem osobowym po kraju jest całkowicie bezpłatne.

Winieta w Niemczech — czy jest potrzebna?

Poruszanie się po drogach naszych zachodnich sąsiadów wiąże się kilkoma udogodnieniami takimi jak odcinki bez ograniczenia prędkości, wysokiej jakości szosy czy też właśnie bezpłatne drogi. Winieta w Niemczech nie funkcjonuje, więc przekraczając granicę, nie musimy się martwić opłatami za korzystanie z niemieckich autostrad.

Czytaj również:

Moto Flesz 78: Parlament Europejski zdecydował o przyszłości aut spalinowych