Winiety w Szwajcarii 2023. Na jakich drogach obowiązują i kto musi je kupić?

System winiet jest dość popularny w całej Europie. Polega on na uiszczeniu opłaty za przejazd drogami w określonym czasie. Takie opłaty znajdziemy między innymi w Austrii czy w Czechach. Czy w Szwajcarii również obowiązują opłaty za drogi? Sprawdź, które drogi są płatne w Szwajcarii, jak kupić winietę i ile kosztuje.

Czy w Szwajcarii obowiązują winiety?

W całej Szwajcarii obowiązuje system winiet, czyli opłat za przejazdy, który został ustanowiony w 1985 roku.

Po wykupieniu winiety należy umieścić naklejkę na szybie przedniej od wewnętrznej strony i w widocznym miejscu. Jeśli nasz pojazd nie posiada przedniej szyby, gdyż jest to na przykład przyczepa samochodowa, musimy nakleić winietę na takiej części pojazdu, która jest niewymienialna oraz oczywiście w widocznym miejscu. 

Przed wyjazdem do Szwajcarii warto sprawdzić, które drogi są objęte nakazem zakupu winiety, gdyż siatka dróg jest  stale aktualizowana.

Reklama

Które drogi są płatne w Szwajcarii?

Winiety w Szwajcarii obowiązują na wszystkich autostradach i drogach szybkiego ruchu, które są oznaczone biało-zielonymi znakami. 

Ich wykupienie to obowiązek wszystkich kierowców samochodów i motocykli o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony

W przypadku takich pojazdów, jak przyczepa samochodowa czy przyczepa kempingowa, konieczne jest wykupienie kolejnej winiety, jednak w tym przypadku masa całego zestawu również nie może przekroczyć 3,5 tony. Jeśli tak się stanie, to jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty za przejazd pojazdem ciężkim. 

Warto również pamiętać, że na terenie Szwajcarii występują płatne tunele.

Ile kosztują autostrady w Szwajcarii?

W przeciwieństwie do Czech czy sąsiedniej Austrii, system winiet w Szwajcarii jest bardzo uproszczony. Wynika to z faktu, że w Szwajcarii nie są dostępne winiety dzienne, tygodniowe, miesięczne czy nawet półroczne. 

Jedyna dostępna w tym kraju winieta jest ważna 14 miesięcy — od 1 grudnia do 31 stycznia. Jest to jednak duży minus dla podróżnych, którzy jedynie przejeżdżają przez Szwajcarię, np. w drodze na wakacje i z powrotem. Możliwość kupna winiety na kolejny okres jest dostępna właśnie 1 grudnia. 

Oznacza to, że kupując winietę w sierpniu, nie będzie ona ważna przez kolejne 14 miesięcy, a do 31 stycznia następnego roku.

Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony cena rocznej winiety wynosi 40 franków szwajcarskich, czyli około 190 złotych.

Jak płacić za drogi w Szwajcarii?

Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na zakup winiety w Szwajcarii są urzędy celne znajdujące się na granicy. Ponadto winiety dostępne są na stacjach benzynowych i w placówkach pocztowych

Przed wyjazdem możliwe jest również wykupienie winiety przez Internetna stronie Poczty Szwajcarskiej czy w sklepie internetowym Polskiego Związku Motorowego (PZM Travel). W tym drugim przypadku koszt winiety jest jednak trochę wyższy i wynosi 223 zł.

Od 2020 roku w Szwajcarii funkcjonują przepisy, które umożliwiają wprowadzenie winiety elektronicznej.

 Tradycyjna winieta i e-winieta miałyby funkcjonować równolegle, jednak do początku 2023 roku powyższe rozwiązanie nadal nie zostało wprowadzone w życie.

Czytaj również:

Policja nie daruje kierowcom. Jest specjalne oświadczenie. Brzmi groźnie

Tesla przyłapana na oszustwie - jej auta wcale nie jeżdżą same

Jechał cysterną bez koła. Ale pięć było sprawnych, więc nie ma problemu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy