Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Wymiana płynu do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych elementów w przygotowaniu samochodu do zimy. Nie należy tego bagatelizować, gdyż zamarznięty płyn do szyb w aucie stanowi poważny problem i może prowadzić do przykrych konsekwencji. Warto zatem wiedzieć, kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i czy można mieszać go z letnim. Wyjaśniamy.

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy?

Okres jesienno-zimowy jest uciążliwy dla kierowców - często padający deszcz, błoto na drogach i sól wysypywana na asfalt nie sprzyjają utrzymaniu auta w czystości. Z tego powodu ważne jest, aby w porę wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Jego skład powala nie tylko skutecznie pozbyć się brudu na szybach, lecz także zapobiega jego zamarznięciu.

O tym, kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, decyduje termometr. Należy to zrobić zanim nastąpią mroźne poranki i temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zużycie letniego płynu do spryskiwaczy i uzupełnienie zbiornika zimowym płynem.

Reklama

Czy można mieszać płyn letni z zimowym?

Gdy pojawiają się pierwsze chłodniejsze dni, wielu kierowców zastanawia się, czy można mieszkać letni płyn do spryskiwaczy z zimowym. W odróżnieniu od olejów silnikowych, których nie należy łączyć, w tym przypadku nie ma takich przeciwwskazań.

Płyn do spryskiwaczy zimowy można mieszać z letnim wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Nie należy dolewać płynu zimowego do letniego bezpośrednio w momencie nadejścia zimy. Taka czynność najczęściej prowadzi do zamarznięcia płynu, co może z kolei doprowadzić do uszkodzenia układu spryskiwaczy.

Koncentrat, czyli jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy

Zimowy płyn do spryskiwaczy można przygotować samodzielnie w domu. To niezwykle tanie i skuteczne rozwiązanie. Wystarczy użyć kilku produktów, które większość z nas ma w swojej kuchni.

Do czystego naczynia lub pojemnika po zużytym płynie do spryskiwaczy należy wlać wodę, a następnie zaaplikować niewielką ilość płynu do naczyń (mniej więcej jedną łyżeczkę). Całość trzeba uzupełnić octem (około 100 ml) i jedną szklanką alkoholu izopropylowego. Na koniec wszystko dokładnie wymieszać. Tak przygotowany środek można wlać do zbiornika przeznaczonego na płyn do spryskiwaczy.

Zobacz także:

Gdzie się wlewa płyn do spryskiwaczy?

Można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Odpowiedź cię zaskoczy

Co zrobić, gdy zamarzł płyn do spryskiwaczy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płyn do spryskiwaczy | zimowy płyn do spryskiwaczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy