Kiedy prać tapicerkę samochodową i ile to kosztuje?

Auto, tak jak każdy inny sprzęt, zaniedbany może stać się siedliskiem bakterii i zarazków. Tapicerka samochodowa jest elementem, który warto regularnie czyścić, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, warto zainwestować swój czas lub pieniądze i zadbać o jej czystość. Sprawdź, ile może cię to kosztować i w jaki sposób się do tego zabrać.

Samodzielnie czy w warsztacie. Jak prać tapicerkę samochodową?

Tapicerkę możemy wyprać na dwa sposoby — samodzielnie lub w warsztacie. Zanim podejmiemy decyzję, która metoda jest dla nas najlepsza, warto poznać zalety i wady obu.

Pierwszą różnicą, o której należy wspomnieć, jest koszt. Profesjonalne czyszczenie tapicerki może wiązać się z dość wysoką ceną. W zamian za to oszczędzamy swój czas oraz mamy pewność, że profesjonaliści dokładnie wyczyszczą i odświeżą wnętrze naszego auta.

Samodzielne pranie tapicerki również będzie wiązało się z pewnymi kosztami. Może się okazać, że będziemy musieli zainwestować w szmatki, miękkie szczoteczki, a nawet specjalny odkurzacz. Ponadto skuteczne kosmetyki do samochodów również wiążą się z wysoką ceną. Zanim zaczniemy prać tapicerkę, lepiej upewnić się, że stosowany przez nas środek do czyszczenia nie pozostawia żadnych śladów — warto przetestować go w niewidocznym miejscu, aby mieć pewność, że nie zniszczymy auta.

Reklama

Musimy pamiętać, że samodzielne pranie tapicerki wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto podejść do niego ostrożnie i upewnić się, że wiemy, w jaki sposób się za to zabrać.

Kiedy najlepiej prać tapicerkę samochodową?

Pranie tapicerki samochodowej to konieczność, jeśli zależy nam, aby wnętrze naszego auta było czyste i wolne od nieprzyjemnych zapachów. Na tapicerce samochodowej znajduje się mnóstwo bakterii i roztoczy, które mogą być przeniesione do auta na naszej skórze, ubraniach, a nawet butach. Tapicerka brudzi się od potu, brudnych dłoni, a nawet startego naskórka. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w roku dokonać porządnego czyszczenia. 

Czyszczenie tapicerki to konieczność, kiedy kupujemy używane auto. Dzięki niemu pozbędziemy się zaniczyszczeń, ale także nieprzyjemnych zapachów, które mogły pozostać w samochodzie po właścicielu, który palił papierosy. 

Pranie tapicerki będzie szczególnie ważne dla alergików. Znajdujące się w niej zabrudzenia mogą zaostrzać objawy alergii i sprawić, że podróż autem będzie nieprzyjemna.

Wyprana tapicerka będzie nie tylko bezpieczniejsza dla naszego zdrowia, ale także sprawi, że auto będzie wyglądało schludnie, a podróż będzie przyjemniejsza.

Przyjmuje się, że tapicerkę należy prać przynajmniej raz do roku. Dobrym momentem jest na to sezon wiosenno-letni. Musimy pamiętać, że przed rozpoczęciem użytkowania auta, musi ona całkowicie wyschnąć. Przyjmuje się, ze zależnie od materiału, z którego jest wykonana, może schnąć od 4 do 6 godzin. W sezonie jesienno-zimowym proces ten może potrwać znacznie dłużej.

Ile kosztuje pranie tapicerki w aucie?

Koszt czyszczenia tapicerki samochodowej zależny jest od kilku czynników, m.in. wielkości wnętrza auta, stopień jej zabrudzenia oraz materiału, z jakiego jest wykonana. Dużą wagę ma również to, w jakim mieście położona jest firma. Zwykle w mniejszych miejscowościach ceny są niższe. Drożej, nawet o 30 proc. może być w dużych miastach.

W profesjonalnych warsztatach mamy do wyboru szeroki wybór usług, których koszt też będzie sporo się różnił. Możemy zdecydować, czy zależy nam na kompleksowym czyszczeniu auta, które oprócz wyprania tapicerki będzie także zakładało odkurzanie, pranie dywaników czy foteli.

Średnio odkurzanie i podstawowe pranie tapicerki materiałowej za pomocą odkurzacza piorącego w przypadku samochodów osobowych może wahać się od 100 do 120 zł. Z kolei odkurzanie i pranie przy pomocy specjalistycznych środków, które usuną ciężkie zabrudzenia, może nas kosztować 140-190 zł.

Z większymi kosztami będziemy musieli liczyć się w przypadku tapicerki skórzanej. Cena za jej profesjonalne czyszczenie może osiągać od 450 zł do 600 zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy