Jaki zasięg ma fotoradar? To zależy, po którym pasie jedziesz
Stacjonarne urządzenia mierzące prędkość znajdują się pod zarządem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - wg oficjalnych informacji CANARD jest ich w Polsce 449. To stosunkowo niewielka liczba, jak na wielkość naszego kraju. W Polsce występują różne urządzenia, które mają różne “zdolności” - i właśnie między innymi od tego zależy, z jakiej odległości potrafią zmierzyć prędkość i zrobić zdjęcie.
Kontrola prędkości na polskich drogach realizowana jest przez system fotoradarów, o których obecności informuje kierowców znak D-51 (automatyczna kontrola prędkości). Urządzenia systemu CANARD wyróżniają się charakterystyczną żółtą obudową, kryjącą lampę błyskową, system rejestrujący oraz moduł transmisji danych. Lokalizacje fotoradarów nie są przypadkowe - zostały starannie wybrane przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Instytutu Transportu Samochodowego, z uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jakie radary znajdują się przy polskich drogach?
W ramach modernizacji systemu kontroli prędkości dokonano szeregu zmian. Wymieniono 98 przestarzałych urządzeń na Multaradary CD, zainstalowano 147 fotoradarów typu Mesta Fusion RN oraz wprowadzono nowoczesne urządzenia TraffiStar SR390 w dwóch lokalizacjach. Dodatkowo system poszerzono o 26 nowych punktów kontrolnych w miejscach dotychczas nieobjętych nadzorem.
Pierwsze fotoradary TraffiStar SR390 pojawiły się w Warszawie przy al. Stanów Zjednoczonych oraz w Bytomiu przy ul. Wrocławskiej. Koszt zakupu i montażu jednego urządzenia przekracza 200 tys. złotych. To zaawansowane technologicznie urządzenie o wadze około 7,5 kg może być instalowane zarówno stacjonarnie, jak i w radiowozach. Jego możliwości są imponujące - potrafi jednocześnie monitorować do sześciu pasów ruchu i śledzić do sześciu pojazdów, rozróżniając przy tym samochody osobowe od ciężarowych. System wyposażony w czujniki laserowe i radarowe zapewnia precyzyjny pomiar prędkości, a także rejestruje pas ruchu oraz dokładny czas i miejsce popełnienia wykroczenia.
Z jakiej odległości radary w Polsce robią zdjęcia?
Różne modele fotoradarów stosowane w Polsce mają odmienne zasięgi pomiaru. Fotoradary systemu CANARD zwykle rejestrują wykroczenia z odległości od 6 do 60 metrów. Warto zaznaczyć, że fotoradary są w stanie wykryć pojazd przekraczający prędkość ze znacznie większej odległości - nawet do 150 metrów (dzięki laserowym czujnikom). Jednak samo zdjęcie jest wykonywane z bliższej odległości, aby zapewnić odpowiednią jakość fotografii i możliwość identyfikacji pojazdu oraz jego kierowcy.
Fotoradary w Polsce wykonują zdjęcia pod określonym kątem, najczęściej 20-22 stopni względem kierunku ruchu pojazdów. Odległość wykonania zdjęcia różni się w zależności od pasa ruchu, na którym znajduje się pojazd. Dla samochodów poruszających się pierwszym pasem (najbliższym urządzeniu) zdjęcia są wykonywane z odległości 6-12 metrów. Pojazdy na drugim pasie są fotografowane z dystansu 15-25 metrów, natomiast te na trzecim pasie - z odległości 20-35 metrów. Maksymalny zasięg działania fotoradaru wynosi 60 metrów.