Jak wynająć samochód w USA i nie przepłacić w wypożyczalni?

Wynajem samochodu w USA. Na co uważać i jak uniknąć dużych kosztów?
Wynajem samochodu w USA. Na co uważać i jak uniknąć dużych kosztów?Getty Images

Wypożyczenie samochodu w USA - jakie wymogi trzeba spełnić?

Zanim ruszymy do rezerwowania auta, warto się na moment zatrzymać i zastanowić nad możliwymi opcjami.
Zanim ruszymy do rezerwowania auta, warto się na moment zatrzymać i zastanowić nad możliwymi opcjami.Getty Images

Wynajem auta w USA Czy warto korzystać z pośrednika?

  1. Zainteresowany kontaktuje się z pośrednikiem przy pomocy strony internetowej, aplikacji mobilnej lub telefonu. Następnie określa preferencje dotyczące samochodu, terminu i miejsca wypożyczenia i ewentualnego dodatkowego wyposażenia.
  2. Firma pośrednicząca automatycznie przegląda dostępne na rynku oferty i sugeruje klientowi te, w największym stopniu odpowiadające jego wymaganiom.
  3. Wypożyczający może porównać ze sobą wybrane propozycje i jeśli któraś spełnia jego preferencje, podpisuję umowę z firmą pośredniczącą i dokonuje wymaganej opłaty.
  4. W tym momencie pośrednik kontaktuje się z wybraną wypożyczalnią i dokonuje rezerwacji w imieniu klienta. Jednocześnie firma załatwia za wypożyczającego wszelkie formalności oraz opłaca wynajem samochodu. Zadanie klienta ogranicza się w zasadzie do dotarcia na miejsce odbioru auta o wybranej godzinie.
Nieporozumienia dotyczące ubezpieczeń przy wypożyczeniu samochodu przez pośrednika wynikają z niedostatecznego zrozumienia przez klienta opisu ubezpieczenia. Firmy pośredniczące proponują na ogół tzw. "pełną ochronę", określaną jako zwrot kosztów w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. To oznacza, że klient w przypadku szkody najpierw będzie musiał rozliczyć się bezpośrednio z firmą wynajmującą mu auto, a dopiero potem będzie mógł dochodzić zwrotu kosztów w ramach wykupionego ubezpieczenia. Klient na ogół dowiaduje się o tym już na miejscu przy odbiorze auta w konkretnej wypożyczalni. Wówczas chcąc jednak skorzystać z całkowitego zniesienia odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia czy kradzieży auta, musi wykupić rozszerzone ubezpieczenie oferowane przez firmę wynajmującą samochód.
zaznacza Interii Paweł Ługowski, Account Executive, HERTZ Polska
Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji najlepiej rezerwować auto bezpośrednio na stronie wypożyczalni, albo telefonicznie lub osobiście w punktach wynajmu. Jeśli klientowi wygodniej jest jednak wynająć samochód przez firmę pośredniczącą, to może w procesie rezerwacji nie wyrazić zgody na ubezpieczenia i wykupić je po prostu przy odbiorze auta w wypożyczalni.
dodaje Paweł Ługowski
Korzystanie z pośrednika wydaje się zatem wygodnym rozwiązaniem. Warto jednak uważać
Korzystanie z pośrednika wydaje się zatem wygodnym rozwiązaniem. Warto jednak uważać Getty Images

Wynajęcie samochodu w USA. Jakie ubezpieczenia trzeba wykupić?

Większość amerykańskich wypożyczalni już na starcie oferuje podstawowe ubezpieczenie.
Większość amerykańskich wypożyczalni już na starcie oferuje podstawowe ubezpieczenie.Getty Images

Wypożyczenie samochodu w USA - czy potrzebna jest karta kredytowa?

Wypożyczalnie w USA coraz częściej pozwalają płacić kartami debetowymi.
Wypożyczalnie w USA coraz częściej pozwalają płacić kartami debetowymi. 123RF/PICSEL

Wynajem samochodu w USA. O tym musisz pamiętać. Podsumowanie

  • Zarezerwuj samochód jak najwcześniej - nawet pół roku przed planowanym wyjazdem. Rezerwacja z wyprzedzeniem zazwyczaj gwarantuje lepsze ceny i dostępność preferowanego typu pojazdu.
  • Sprawdzajmy ceny poszczególnych pojazdów. Często w Stanach Zjednoczonych koszt wynajęcia małolitrażowego kompakta nie różni się drastycznie od sporo większego i wygodniejszego SUV-a. W niektórych wypożyczalniach różnice pomiędzy autami różnych klas są naprawdę niewielkie.
  • Nie skracajmy na siłę czasu najmu. Wiele amerykańskich wypożyczalni daje rabaty za pełne tygodnie wynajmu. Niekiedy bardziej opłaca się wypożyczyć pojazd na 14 dni, niż np. 13.
  • Prześledź regulamin przed dalszą podróżą. Chociaż większość dużych wypożyczalni w USA nalicza dodatkowe opłaty dopiero w momencie przekroczenia granicy kraju (np. z Kanadą), mniejsze firmy mogą stosować limity obowiązującego do poszczególnych stanów.  
  • Opłaty lotniskowe mogą wynieść nawet kilkadziesiąt dolarów. Warto się zatem zastanowić, czy nie lepszym wyborem będzie wypożyczenie samochód po dotarciu do najbliższego miasta.  
  • Część wypożyczalni może stosować zasadę dziennego limitu kilometrów, których przekroczenie oznacza konieczność naliczenia dodatkowych opłat. W przypadku podróżowania po USA warto rozważyć wynajem auta bez limitu kilometrów.
  • Wybierz sensowną opcję rozliczenia paliwa. W Stanach dość popularną metodą jest wydawanie samochodu z pustym bakiem i wymaganie zwrotu w tym samym stanie. W rzeczywistości jednak klienci oddają auta w części zatankowane, na czym tracą. Najkorzystniejszą opcją jest tzw. full/full, czyli odbiór pojazdu z pełnym bakiem i oddaniem z pełnym.
  • Zanim dokupisz dodatkowe wyposażenie, sprawdź specyfikację samochodu. Większość wypożyczalni umożliwia doposażenie wynajmowanego auta np. o dodatkową nawigację. Zdarzają się przypadki, że klienci ponoszą dodatkowe koszty za coś, czym auto dysponuje w standardzie.   
  • Pamiętaj o opłatach drogowych. Jeśli w trakcie wizyty w USA planujesz pokonywanie dalszych odległości, warto doposażyć auto w elektroniczny transponder ułatwiający wnoszenie opłat za płatne odcinki. Większość wypożyczalni dysponuje taką opcją. Kwota każdej opłaty zostaje pobierana automatycznie z naszej karty kredytowej.  
"Wydarzenia": Piraci drogowi na celownikuPolsat NewsPolsat News