Czy stacja oszukuje na paliwie? Jest prosty sposób, żeby to sprawdzić
Jakość paliw w Polsce systematycznie się poprawia. W 2021 roku inspektorzy zakwestionowali mniej niż 2 procent z 1565 pobranych do badań próbek. Obecnie wyniki kontroli poszczególnych stacji sprawdzić można w telefonie. To ogromne ułatwienie dla kierowców wybierających się w nieznane sobie regiony kraju.
- Przez lata jakość paliw na polskich stacjach uległa gigantycznej poprawie. Jeszcze w 2003 roku inspektorzy kwestionowali nawet 1 na 3 skontrolowane próbki.
- Nieprawidłowości częściej dotyczą oleju napędowego niż benzyny, co oznacza, że na problemy bardziej narażeni są właściciele aut z silnikami wysokoprężnymi.
- Aktualne wyniki kontroli są dostępne na stronie internetowej UOKiK. Można je też sprawdzić w aplikacji Yanosik.
- Co zrobić, jeśli czujemy się oszukani przez sprzedawcę paliwa?
Inspekcja Handlowa kontroluje kilka rodzajów paliw ciekłych dostępnych na rynku. Należą do nich: olej napędowy, benzyna, gaz LPG, biopaliwa.
Pierwsze kontrole, które prowadzono w 2003 roku ujawniły, że wymogów jakościowych nie spełniało aż 30 proc. pobieranych próbek. W kolejnych latach nieprawidłowości zmniejszały się, a przedsiębiorcy z większą dbałością zaczęli podchodzić do paliwa jakie sprzedają. Nie bez znaczenia był również wymiar kar, jaki mogli otrzymać za wprowadzanie do obrotu niezgodnego z prawem paliwa. Dzięki takiemu podejściu od 2016 roku poziom wykrytych nieprawidłowości utrzymuje się poniżej 4 proc.
Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, Prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli. Po drugie, Inspekcja Handlowa sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości.
Kontrola obejmuje m.in.:
- producentów paliw,
- hurtowników,
- magazynujących,
- przedsiębiorców prowadzących stacje paliw.
Inspektorzy Inspekcji Handlowej pobrali w 2021 roku łącznie do badań 1565 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn i 786 próbek oleju napędowego, na stacjach i w hurtowniach. Badań laboratoryjnych nie przeszło pozytywnie 27 próbek paliw ciekłych (22 próbki oleju napędowego, 5 próbek benzyny) co stanowi 1,72 proc. zbadanych próbek. Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany.
W czasie losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach:
- kujawsko-pomorskim (3,17 proc.),
- warmińsko-mazurskim (2,22 proc.),
- pomorskim (1,59 proc.).
W przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od Policji czy kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwach:
- śląskim (14,58 proc.),
- opolskim (14,29 proc.),
- warmińsko-mazurskim (11,54 proc.),
- kujawsko-pomorskim (10 proc.).
W ramach kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy pobrali 345 próbek i zakwestionowali tylko jedną z nich (0,34 proc.). Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w czasie kontroli hurtowni. Pomyślnie przebiegłą kontrola jakości lekkiego oleju opałowego - wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu (podobnie jak w latach 2013-2020).
Inspekcja Handlowa wydała 6 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw nie spełniających norm oraz przekazała do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 23 przypadków naruszenia warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi i przepisów prawa energetycznego. Prezes URE może nałożyć karę pieniężną na tych przedsiębiorców, którzy naruszają warunki koncesji, sprzedając paliwa niewłaściwej jakości.
Inspekcja przekazała również 23 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do właściwych miejscowo prokurator rejonowych. Obowiązujące przepisy przewidują surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości - grzywnę w wysokości do 1 mln zł lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Inspektorzy przekazali również wyniki kontroli odpowiednim służbom - Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji.
Obecnie kierowcy mogą samodzielnie monitorować jakość paliw na stacjach, które kontrolowali inspektorzy Inspekcji Handlowej. Wystarczy zajrzeć na mapę paliw, dostępną na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów.
Ponadto firma Neptis zintegrowała dane UOKiK z kontroli paliw ze swoją aplikacją nawigacyjną Yanosik. Można zweryfikować w niej stacje, które pozytywnie przeszły kontrolę jakości.
Uwaga - jeżeli w czasie tankowania do pełna dystrybutor na stacji paliw wskazuje ilość paliwa o kilka litrów większą niż mieści się w zbiorniku pojazdu, można zgłosić ten fakt do Głównego Urzędu Miar. Efektem takiego zgłoszenia może być kontrola stacji i sprawdzenie przez inspektorów, czy licznik w dystrybutorze wskazuje prawidłową ilość tankowanego paliwa.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
***