Czy stacja oszukuje na paliwie? Jest prosty sposób, żeby to sprawdzić

Jakość paliw w Polsce systematycznie się poprawia. W 2021 roku inspektorzy zakwestionowali mniej niż 2 procent z 1565 pobranych do badań próbek. Obecnie wyniki kontroli poszczególnych stacji sprawdzić można w telefonie. To ogromne ułatwienie dla kierowców wybierających się w nieznane sobie regiony kraju.

  • Przez lata jakość paliw na polskich stacjach uległa gigantycznej poprawie. Jeszcze w 2003 roku inspektorzy kwestionowali nawet 1 na 3 skontrolowane próbki.     
  • Nieprawidłowości częściej dotyczą oleju napędowego niż benzyny, co oznacza, że na problemy bardziej narażeni są właściciele aut z silnikami wysokoprężnymi.  
  • Aktualne wyniki kontroli są dostępne na stronie internetowej UOKiK. Można je też sprawdzić w aplikacji Yanosik.  
  • Co zrobić, jeśli czujemy się oszukani przez sprzedawcę paliwa? 

Reklama


Inspekcja Handlowa kontroluje kilka rodzajów paliw ciekłych dostępnych na rynku. Należą do nich: olej napędowy, benzyna, gaz LPG, biopaliwa.

Pierwsze kontrole, które prowadzono w 2003 roku ujawniły, że wymogów jakościowych nie spełniało aż 30 proc. pobieranych próbek. W kolejnych latach nieprawidłowości zmniejszały się, a przedsiębiorcy z większą dbałością zaczęli podchodzić do paliwa jakie sprzedają. Nie bez znaczenia był również wymiar kar, jaki mogli otrzymać za wprowadzanie do obrotu niezgodnego z prawem paliwa. Dzięki takiemu podejściu od 2016 roku poziom wykrytych nieprawidłowości utrzymuje się poniżej 4 proc.

Jak przebiega kontrola jakości paliwa?

Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, Prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli. Po drugie, Inspekcja Handlowa sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości.

Kontrola obejmuje m.in.:

  • producentów paliw,
  • hurtowników,
  • magazynujących,
  • przedsiębiorców prowadzących stacje paliw.

Kontrole jakości paliw w 2021 roku. LPG czysty jak łza?

Inspektorzy Inspekcji Handlowej pobrali w 2021 roku łącznie do badań 1565 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn i 786 próbek oleju napędowego, na stacjach i w hurtowniach. Badań laboratoryjnych nie przeszło pozytywnie 27 próbek paliw ciekłych (22 próbki oleju napędowego, 5 próbek benzyny) co stanowi 1,72 proc. zbadanych próbek. Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany.


W czasie  losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach:

  • kujawsko-pomorskim (3,17 proc.),
  • warmińsko-mazurskim (2,22 proc.),
  • pomorskim (1,59 proc.).


W przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od Policji czy kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwach: 

  • śląskim (14,58 proc.),
  • opolskim (14,29 proc.),
  •  warmińsko-mazurskim (11,54 proc.),
  • kujawsko-pomorskim (10 proc.).  

W ramach kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy pobrali 345 próbek i zakwestionowali tylko jedną z nich (0,34 proc.). Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w czasie kontroli hurtowni. Pomyślnie przebiegłą kontrola jakości lekkiego oleju opałowego - wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu (podobnie jak w latach 2013-2020).
 

Co grozi za handel paliwem złej jakości?

Inspekcja Handlowa wydała 6 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw nie spełniających norm oraz przekazała do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 23 przypadków naruszenia warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi i przepisów prawa energetycznego. Prezes URE może nałożyć karę pieniężną na tych przedsiębiorców, którzy naruszają warunki koncesji, sprzedając paliwa niewłaściwej jakości.

Inspekcja przekazała również 23 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do właściwych miejscowo prokurator rejonowych. Obowiązujące przepisy przewidują surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości - grzywnę w wysokości do 1 mln zł lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Inspektorzy przekazali również wyniki kontroli odpowiednim służbom - Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji.

Jak sprawdzić, na której stacji warto tankować i co zrobić, gdy czujesz się oszukany?

Obecnie kierowcy mogą samodzielnie monitorować jakość paliw na stacjach, które kontrolowali inspektorzy Inspekcji Handlowej. Wystarczy zajrzeć na mapę paliw, dostępną na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów. 

Ponadto firma Neptis zintegrowała dane UOKiK z kontroli paliw ze swoją aplikacją nawigacyjną Yanosik. Można zweryfikować w niej stacje, które pozytywnie przeszły kontrolę jakości.

Uwaga - jeżeli w czasie tankowania do pełna dystrybutor na stacji paliw wskazuje ilość paliwa o kilka litrów większą niż mieści się w zbiorniku  pojazdu, można zgłosić ten fakt do Głównego Urzędu Miar. Efektem takiego zgłoszenia może być kontrola stacji i sprawdzenie przez inspektorów, czy licznik w dystrybutorze wskazuje prawidłową ilość tankowanego paliwa.  

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jakość paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy