Rekordowy ruch na Zakopiance. 20 milionów aut w tunelu
To była wyjątkowa majówka dla tunelu pod Luboniem Małym. Konstrukcją znajdującą się w ciągu drogi ekspresowej S7 przejechał już 20-milionowy pojazd. Co więcej, w czasie długiego majowego weekendu padł również tegoroczny rekord dziennej liczby samochodów korzystających z tej trasy.

W skrócie
- W czasie długiego majowego weekendu w tunelu pod Luboniem Małym zanotowano przejazd 20-milionowego pojazdu.
- W tym czasie padł również tegoroczny rekord dziennej liczby przejazdów.
- Łącznie od otwarcia tunelu do 4 maja 2025 roku przejechało nim 20 040 692 pojazdów.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Ile pojazdów skorzystało z tunelu na Zakopiance?
Tunel na Zakopiance, znajdujący się pod Luboniem Małym, w ciągu drogi ekspresowej S7 zanotował 20-milionowy przejazd. Pojazd, który tego dokonał, przejechał nim 3 maja wieczorem. Łącznie od otwarcia tunelu do 4 maja 2025 roku przejechało nim 20 040 692 pojazdów. To daje średnio 22,1 tys. pojazdów dziennie.
Ponadto w czasie długiego weekendu padł również tegoroczny rekord dziennej liczby pojazdów przejeżdżających tą trasą. 1 maja pokonało go 42 020 pojazdów. Największa dobowa liczba przejazdów w historii tunelu nie uległa jednak zmianie. To wciąż wynik z 22 września 2024 roku - wówczas tunelem przejechało 44 497 pojazdów.

Jaka jest długość tunelu na Zakopiance?
Tunel w ciągu drogi ekspresowej S7 jest dostępny dla kierowców już prawie 2,5 roku. Konstrukcja została udostępniona zmotoryzowanym w listopadzie 2022 roku, po ponad pięciu latach od rozpoczęcia drążenia. Stworzenie tego obiektu kosztowało prawie miliard złotych. Ze względów technologicznych i z uwagi na kwestie bezpieczeństwa drążenie tunelu prowadzone było przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Tunel pod Luboniem Małym ma ponad 2 km długości (dokładnie 2 058 metrów) i posiada dwie nawy. W każdej z nich znajdują się dwa pasy ruchu o szerokości po 3,5 metra każdy, a także trzymetrowy pas awaryjny. Jeszcze do niedawna dzierżył on miano najdłuższego tunelu pozamiejskiego w Polsce. Pod koniec lipca 2024 roku miano to odebrał mu liczący 2,3 km tunel znajdujący się w ciągu odcinka S3 Bolków - Kamienna Góra.
Z jaką prędkością można jechać w tunelu na Zakopiance?
Tunel na Zakopiance jest objęty stałym monitoringiem. Składa się on z 26 kamer obrotowych, 30 kamer stałopozycyjnych oraz 114 kamer do wideodetekcji. Monitoring momentalnie automatycznie wykrywa wszystkie nietypowe zachowania (przykładowo jazda na prąd, cofanie czy zatrzymanie się samochodu) i alarmuje operatora. Ponadto w tunelu działa odcinkowy pomiar prędkości - kierowcy są zobowiązani do jazdy z prędkością do 100 km/h.

Łączność alarmową i system ostrzegania pożarowego zapewnia 119 ręcznych ostrzegaczy pożarowych, 240 czujników dymu oraz cztery czujniki liniowe ciepła. Takie czujniki to przewody biegnące przez całą długość obydwu naw tunelu. Wyposażenie uzupełnia w sumie 178 głośników, przez które podawane są ostrzeżenia i polecenia w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowych. Zamontowane są one wewnątrz tunelu, w przejściach między nawami i w budynkach technicznych.
Warto zaznaczyć, że tunel i sama Zakopianka nie są typową drogą tranzytową, na których odbywa się głównie w dni powszednie, a w weekendy jest nieco mniejszy. Trasa ta zdecydowanie ma bardziej charakter turystyczny - większe natężenie ruchu notowane jest w weekendy. Ponadto na ruch wpływ mają pora roku, kalendarz świąt i pogoda.