Metoda "na wachlarzyk" bardzo ułatwia jazdę. Tak odblokujesz skrzyżowanie
Chcę opisać wam dzisiaj sytuację, która bardzo często występuje na skrzyżowaniach i jest powodem ograniczenia ich przepustowości czyli tamowania ruchu. A w bardzo prosty sposób można jej uniknąć - wystarczy stosować tak zwany wachlarzyk.

Na czym polega jazda metodą na wachlarzyk?
Popatrzcie na poniższy rysunek. Czerwony samochód skręca na skrzyżowaniu w prawo. Kierowca musi zatrzymać się jednak przed przejściem dla pieszych, bo dla nich też wyświetlany jest sygnał zielony.

Za czerwonym samochodem zatrzymuje się zielone auto. Jego kierowca również będzie skręcał w prawo. Za chwilę na drodze wlotowej na skrzyżowanie tworzy się kolejka pojazdów. Piesi przechodzą, kierowca czerwonego samochodu nadal stoi przed przejściem, a zanim stoją inni, również ci, którzy chcą jechać przez skrzyżowanie prosto. Zostali zablokowani. Za chwilę zmieni się sygnał na sygnalizatorze i tylko kilka pojazdów przejedzie przez skrzyżowanie.
A przecież można temu w bardzo prosty sposób zaradzić. Wystarczy, aby kierowca zielonego samochodu ominął czerwone auto i ustawił się przed przejściem na sąsiednim pasie ruchu. To samo może uczynić kierujący niebieskim autem.

Przepisy ruchu drogowego nie określają, który pas ruchu należy zająć podczas skręcania na skrzyżowaniu. Nie musi to być wcale pas prawy, możemy zająć dowolny.
Jak często zmienia się światło na skrzyżowaniach?
Zachęcam was gorąco, aby podczas skręcania na skrzyżowaniu ustawiać się właśnie w taki wachlarzyk i wykorzystywać całą szerokość jezdni. Takie postępowanie sprawi, że więcej pojazdów będzie mogło przejechać przez skrzyżowanie, a to jest przecież bardzo ważne.
Stojący za wami kierowca nie będzie musiał czekać na kolejny cykl światła zielonego. W ciągu godziny średnio mamy 40 cykli otwarcia i zamknięcia ruchu przez sygnalizację świetlną. Jeżeli w każdym cyklu przez skrzyżowanie przejadą 3 pojazdy więcej, to w ciągu godziny mamy już 120 samochodów. To jest bardzo dużo! W ciągu doby jest to kilkaset pojazdów.