Czy pokrowiec na auto ochroni je przed śniegiem i mrozem?

Zima to spore wyzwanie dla kierowców, szczególnie tych, którzy nie mają możliwości parkowania pod wiatą lub w garażu. Jednak problem zamarzniętych szyb dotyka wszystkich – dokucza, gdy wyjeżdżamy w odwiedziny do znajomych, na zakupy czy do pracy i parkujemy auto „pod chmurką” na kilka godzin. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się być pokrowiec. Ale czy faktycznie warto w niego zainwestować?

Czy pokrowiec na auto zimą ochroni go przed mrozem?

Pokrowiec na auto to jedno z prostszych rozwiązań, które może ochronić pojazd przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dobry pokrowiec zapobiega marznięciu szyb i wycieraczek, gromadzeniu się śniegu i lodu i - co mniej oczywiste, a niesłychanie ważne - uszkodzeniom lakieru spowodowanym solą drogową czy zanieczyszczeniami, rozchlapywanymi przez przejeżdżające obok samochody.

Należy jednak pamiętać, że pokrowiec sam w sobie nie zapobiegnie wszystkim zagrożeniom. Na przykład, jeśli pod pokrowiec dostanie się wilgoć, może ona zamarznąć na karoserii, powodując ryzyko korozji.

Reklama

Rodzaje pokrowców do auta - co masz do wyboru?

Pokrowce na auto występują w wielu wariantach, co oznacza, że możesz dobrać je do własnych potrzeb, ale też do marki i modelu samochodu. To ważne, bo po pierwsze ułatwia nakładanie i ściąganie osłony, a po drugie gwarantuje idealne przyleganie do pojazdu, czyli szczelną ochronę przed działaniem chłodu.

Uniwersalny pokrowiec może kusić cię niską ceną oraz łatwą dostępnością (znajdziesz je nawet w markecie). Zazwyczaj jednak nie będzie tak dobrze przylegał do auta, jak pokrowiec dedykowany konkretnemu modelowi, co sprawia, że wilgoć i tak będzie przenikać do szyb i karoserii, powodując ich zmrożenie.

Inną decyzją, jaką musisz podjąć, jest typ pokrowca, i tu wyróżniamy modele zewnętrzne oraz wewnętrzne. Nie chodzi o to, w jakim położeniu znajdują się one na aucie, lecz przed czym mają go chronić. Grubsze pokrowce zewnętrzne są nieco cięższe, więc opierają się podmuchom wiatru. Chronią też przed wilgocią i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujesz tylko ochrony np. przed kurzem czy liśćmi, możesz rozważyć cieńszy pokrowiec.

Materiały wykorzystywane do produkcji pokrowców na auta

Pokrowce na samochody wykonuje się z różnych materiałów, w zależności od tego, jakie mają pełnić funkcje i w jakich warunkach mają być używane. Najczęściej spotykane materiały to:

  • poliester - jest wodoodporny, odporny na promieniowanie UV i stosunkowo tani. jednak przy bardzo niskich temperaturach może sztywnieć, co utrudnia jego zakładanie i zdejmowanie,
  • poliuretan - zapewnia lepszą oddychalność, co jest ważne w warunkach wilgotnych. chroni auto przed korozją i kondensacją wilgoci.
  • PVC (polichlorek winylu) - stosowany w wodoodpornych pokrowcach, odporny na zmienne warunki atmosferyczne,
  • miękka bawełna lub flanelowa podszewka - wewnętrzne warstwy pokrowców są często wykonane z miękkiego materiału, aby nie rysować lakieru.

Zalety i wady stosowania pokrowca na auto zimą

Wydaje się, że pokrowiec to złoty środek i rozwiązanie wszystkich zimowych (ale nie tylko) zmartwień kierowców. Czy faktycznie tak jest? Przyjrzyjmy się jego wadom i zaletom.

Zalety:

  • Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi - zabezpiecza przed śniegiem, lodem, wiatrem i solą drogową.
  • Oszczędność czasu - dzięki pokrowcowi nie musisz codziennie rano odśnieżać auta ani usuwać lodu z szyb.
  • Mniejsze ryzyko korozji - szczególnie gdy pokrowiec jest oddychający i nie pozwala na kondensację wilgoci.
  • Ochrona lakieru przed uszkodzeniami - np. zadrapaniami od śniegu czy lodu.

Wady:

  • Potencjalne uszkodzenia lakieru - jeśli pokrowiec jest źle dopasowany lub wykonany z twardego materiału, może porysować lakier.
  • Wilgoć pod pokrowcem - w warunkach dużej wilgotności może dojść do kondensacji pary wodnej, co może prowadzić do korozji.
  • Trudność zakładania i zdejmowania - szczególnie w mroźne dni, gdy pokrowiec może stawać się sztywny i mniej elastyczny.
  • Ryzyko kradzieży - pokrowce mogą przyciągać uwagę złodziei, jeśli auto jest pozostawione na dłużej w nieznanym miejscu.

Jak wybrać dobry pokrowiec na auto?

Decyzja o wyborze pokrowca na auto powinna być przemyślana, ponieważ różne modele oferują odmienne poziomy ochrony. Na pewno zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest osłona (powinien być elastyczny i wyposażony w ściągacze, które zapewnią dobre przyleganie do pojazdu na całej długości oraz szerokości) oraz to, do jakiego auta pasuje. Nawet, jeśli decydujesz się na model uniwersalny, niech będzie on odpowiedni dla danych gabarytów - trudno nakryć auto typu SUV czy VAN pokrowcem dla małego auta miejskiego. Odwrotnie to też nie ma sensu.

Sprawdź, czy pokrowiec jest wodoodporny. W przypadku pokrowców na zimę to istotne, tak samo jak przepuszczalność powietrza. 100-procentowa szczelność nie jest zalecana, bo w przeciwnym razie dochodzi do kondensacji wilgoci pod powierzchnią.

Zainwestuj w pokrowiec na auto - jednak wybierz solidną osłonę

Pokrowiec na auto zimą jest bez wątpienia polecanym i praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymiOchrona przed śniegiem, mrozem i solą drogową będzie w tym wypadku wyjątkowo skuteczna. Jednak warunkiem jest dobranie osłony odpowiednio do auta, jego gabarytów oraz miejsca, w którym najczęściej jest parkowane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochód | zima zaskoczyła kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy