Cztery skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie. Tanie i ekologiczne

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Zaparowane szyby w aucie to problem, na który są sposoby.
Zaparowane szyby w aucie to problem, na który są sposoby.123RF/PICSEL

Szyby już zaparowały: co zrobić?  

Cztery domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

  • Sól kuchenna: Z soli kuchennej można zrobić skuteczny pochłaniacz wilgoci. Z bawełnianej ściereczki zrób kieszonkę i wsyp do niej sól, po czym zaszyj. Taka ściereczka działa jak naturalny pochłaniacz wilgoci, a regularne przecieranie nią szyb (raz w miesiącu) tworzy cienką warstwę ochronną, która zmniejsza osadzanie się pary. 
  • Pianka do golenia: Pianka do golenia może służyć jako skuteczny środek zapobiegający parowaniu szyb. Nałóż cienką warstwę pianki (ważne, aby nie był to żel) na szybę, a następnie wytrzyj czystą ściereczką. Pianka tworzy warstwę hydrofobową, która sprawia, że wilgoć nie osadza się tak szybko na szkle. Tę czynność warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. 
  • Mieszanka gliceryny i alkoholu metylowego: Innym skutecznym domowym preparatem jest mieszanka gliceryny z alkoholem metylowym. Wymieszaj pół szklanki gliceryny z pół szklanki alkoholu i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Następnie spryskaj szybę i przetrzyj ręcznikiem papierowym lub gazetą, co zapobiegnie parowaniu. Ten sposób tworzy niewidoczną powłokę ochronną, która nie przyciąga wilgoci. 
  • Ziemniak lub cebula: Potarcie szyb przeciętym ziemniakiem lub cebulą to kolejny popularny sposób. Przecięty ziemniak lub cebula mają właściwości zapobiegające osadzaniu się wilgoci. Wystarczy przeciągnąć przekrojonym warzywem po szybie, a następnie przetrzeć ją suchą ściereczką. Taki zabieg działa nawet kilka dni i jest wyjątkowo prosty w wykonaniu. 

Inne metody zapobiegające parowaniu szyb 

Pod prąd trasą szybkiego ruchu. Niebezpieczny rajd zakończony dozoremPolicjaPolicja