Czy Google Maps to najlepsza nawigacja do ciężarówki?

Nawigacje samochodowe ułatwiają kierowcom dotarcie do celu. Czy kierowcy ciężarówek korzystają z takich samych rozwiązań nawigacyjnych co użytkownicy osobówek, a Google Maps to najlepsza nawigacja do ciężarówki?

Nawigacja do ciężarówki. Czym się różni od nawigacji dla osobówki?

Nawigacje samochodowe dla różnych typów pojazdów mogą z pozoru wydawać się bardzo podobne. W końcu wskazują drogę do celu zgodnie z wybranymi ustawieniami. Nie można jednak zapominać, że samochody ciężarowe nie tylko mają znacznie większe gabaryty, lecz także podlegają innym przepisom drogowym. 

Popularne nawigacje, takie jak Google Maps, nie dostarczają wszystkich danych, które są potrzebne kierowcom ciężarówek. Produkt dostarczany przez internetowego giganta łatwo ściągnąć na niemal każdy smartfon. Oferuje on również dane o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym, co pozwala omijać korki. Można też znaleźć tu stacje benzynowe, restauracje, hotele i inne przydatne miejsca. Niestety to za mało, aby zaplanować trasę dla pojazdu ciężarowego. 

Reklama

Nawigacja samochodowa przeznaczona dla kierowców samochodów ciężarowych musi uwzględniać charakterystykę pojazdów tego typu. 

Na drogach publicznych znajduje się wiele odcinków z ograniczeniami dla ruchu pojazdów o dużej masie całkowitej. Na drogach występują także mosty, wiadukty, tunele i inne miejsca, których nie mogą użytkować wysokie środki transportu. Nie należy zapominać też o coraz częściej spotykanych ograniczeniach ruchu dla aut niespełniających określonych norm emisji spalin.

Jeśli nawigacja nie wskaże tych danych na etapie planowania trasy, to kierowca będzie zmuszony np. do zawracania, co w przypadku pojazdu o dużych gabarytach nie zawsze jest możliwe.

Nawigacje samochodowe przeznaczone dla aut ciężarowych wyposażone są w dane na temat zakazów ruchu. Dzięki temu urządzenie zaplanuje trasę tak, aby ominąć odcinki, na których jazda ciężarówką jest niedozwolona. 

Nie zwalania to jednak kierowcy z obowiązku czytania znaków drogowych. Nawigacje samochodowe, choć przydatne, mogą zawierać nieprawidłowe dane. Dlatego ich wskazania należy zawsze weryfikować i sprawdzać oznaczenia występujące na drogach. 

Jaka nawigacja do ciężarówki jest najlepsza?

Spora grupa kierowców samochodów ciężarowych korzysta z zewnętrznych urządzeń nawigujących. 

Montowane na desce rozdzielczej nawigacje samochodowe zazwyczaj wyposażone są w spore ekrany, na których kierowca wygodnie może odczytać wskazania dotyczące trasy. Jaka nawigacja do ciężarówki jest najlepsza? 

Wśród urządzeń nawigacyjnych popularne marki to Garmin, Tom Tom i Mio. Produkty każdego z producentów mają swoich zwolenników. Najważniejsze elementy, jakie powinna mieć nawigacja samochodowa do ciężarówki, to:

  • planowanie trasy z uwzględnieniem gabarytów i masy pojazdu - pozwala to na wybranie właściwej drogi;

  • ostrzeżenia dotyczące np. stromych nachyleń terenu czy ostrych zakrętów;

  • informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym - można dzięki temu dopasować trasę do aktualnych warunków;

  • dane lokalizacyjne parkingów dla aut ciężarowych;

  • dane dotyczące lokalizacji stacji benzynowych, warsztatów dla samochodów ciężarowych;

  • informacje o warunkach atmosferycznych.

Gdzie pobrać dobrą nawigację dla ciężarówki?

Z nawigacji samochodowych przeznaczonych dla ciężarówek można korzystać także za pomocą smartfona. Najczęściej potrzebny do tego jest transfer danych, który pozwala aktualizować wskazania aplikacji. Gdzie pobrać dobrą nawigację dla ciężarówki?

W zależności od systemu operacyjnego danego smartfona aplikację z nawigacją samochodową można ściągnąć z Google Play dla urządzeń z Androidem lub z App Store w przypadku systemu iOS. 

Oto popularne nawigacje samochodowe dla aut ciężarowych, które można ścignąć na smartfon niezależnie od rodzaju systemu operacyjnego:

  • PTV Navigator;

  • Sygic;

  • Planer Trasy Inroute.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawigacja samochodowa | ciężarówki | Mapy Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama