Jak kupić używany samochód, żeby nie żałować?

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w minionym roku w Polsce zarejestrowano 868 tys. używanych samochodów z importu. A do tego aż 53 proc. zeszłorocznych sprowadzonych aut miało ponad 10 lat. Zdaniem ekspertów rynku motoryzacyjnego, problem nie tkwi w tym, że Polacy preferują kupno samochodów używanych, ale to gdzie i od kogo je kupują.

 - Jeżeli decydujemy się na kupno samochodu sprowadzanego z zagranicy z ogłoszenia lub z komisu, to nie mamy praktycznie żadnej możliwości poznania faktycznej historii tego auta. Zazwyczaj pozostaje nam zaufanie do sprzedawcy oraz wiara w jego uczciwość. Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja na polskim rynku sprzedaży samochodów używanych diametralnie się zmieniła. Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem używanego auta, nie jest już skazany wyłącznie na te sprowadzane z zagranicy. Na rynku działają firmy sprzedające samochody używane, ale wyłącznie z polskich salonów i z pełną historią serwisową - mówi Grzegorz Grodecki, Dyrektor Zarządzający Master1.pl.

Reklama

Z pewnością, jeżeli planujemy kupno samochodu używanego, lepiej się do tego odpowiednio przygotować. Jest kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym wymarzone auto nie okaże się koszmarem pełnym kosztownych napraw.

Dowiedz się jak najwięcej o wybranym modelu i marce samochodu

Schemat zakupowy zazwyczaj jest taki sam. Klient upatrzy sobie markę i wybrany model,  a następnie sprawdza możliwości jego kupna przeglądając ogłoszenia w Internecie. Zanim jednak umówimy się na pierwsze oględziny auta, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej, również od tej gorszej strony. Niemal każde auto ma jakieś wady. Niektóre mają problem z karoserią, inne z częściami mechanicznymi. Warto jednak wiedzieć na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. Można w tym celu przejrzeć fora internetowe poświęcone motoryzacji oraz testy i recenzje. Im więcej informacji zbierzemy przed sfinalizowaniem transakcji, tym nieuczciwemu sprzedawcy będzie trudniej nas oszukać.

Przed zakupem sprawdź samochód w serwisie

Jest to najczęściej polecany i najszybszy sposób na zweryfikowanie stanu technicznego auta. Wiąże się to co prawda z dodatkowymi kosztami (ok. 300 zł), ale mogą one okazać się znacznie niższe niż późniejsze naprawy, jeżeli okazałoby się, że samochód nie jest całkowicie sprawny. W tym celu najlepiej postawić na autoryzowany serwis lub taki, który specjalizuje się w obsłudze danej marki pojazdów. Będziemy mieli pewność, że auto zostanie sprawdzone przez specjalistów, którzy wiedzą na co najlepiej zwrócić uwagę.

Ponadto, chęć wykonania przeglądu auta może okazać się też testem sprawdzającym wiarygodność zapewnień sprzedającego. Jeżeli nie będzie on chciał zgodzić się na sprawdzenie auta w serwisie, to może to być znak, że ma coś do ukrycia. W ostateczności warto chociaż sprawdzić historię pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl. Aby móc to zrobić wystarczy znać tylko numer VIN auta. Jeżeli sprzedający nie umieścił go w ogłoszeniu i nie chce go podać w rozmowie telefonicznej to można to potraktować jako kolejny znak ostrzegający, że pojazd ma jakieś wady, które sprzedający próbuje zataić.

Nie sugeruj się wyłącznie wysokim przebiegiem

Kupujący analizując ofertę używanego auta zaczynają od sprawdzenia takich elementów jak: rocznik, pojemność silnika, wyposażenie i przebieg. Nawet jeżeli trzy pierwsze czynniki są zgodne z oczekiwaniami, to niejednokrotnie problem stanowi zbyt wysoki przebieg. Nie należy jednak od razu dyskwalifikować auta tylko ze względu na zbyt dużą liczbę przejechanych kilometrów.

- Zanim odrzucimy ofertę z tego powodu, trzeba zweryfikować, kto był wcześniej jego właścicielem. Jeżeli firma leasingowa, to auto powinno być regularnie serwisowane. Wcześniej jego właścicielem był podmiot udzielający leasingu, któremu zależało, aby auto pozostawało w jak najlepszym stanie technicznym. Poza tym przebieg może być w przypadku takiego samochodu udokumentowany, co też pomaga ustalić rzeczywisty stan pojazdu - tłumaczy Grzegorz Grodecki z Master1.pl.

Sprawdź, gdzie chcesz kupić auto

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej sprawdzić osobę lub firmę, w której planujemy kupić samochód. Jeżeli decydujemy się na zakup w komisie, to należy zwrócić uwagę, jak długo działa na rynku i jakie opinie na jego temat mają klienci, którzy skorzystali już jego oferty. Znacznie bezpieczniej jest kupić używane auto w firmach o ugruntowanych pozycjach, które dysponują historią serwisowania pojazdu, pełną wiedzą na temat ich stanu technicznego oraz przebiegu. Mogą to być komisy znajdujące się przy autoryzowanych salonach sprzedaży lub zakup auta pokontraktowego profesjonalnie serwisowanego przez wyspecjalizowanego operatora udzielającego leasingu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy