Jeep Avenger 4xe z napędem na wszystkie koła. Powstanie w polskiej fabryce

Marka Jeep to prawdziwa legenda motoryzacji, nieodmiennie kojarząca się z terenem i jazdą w każdych warunkach. Tym bardziej zatwardziałym fanom producenta ciężko było przełknąć wiadomość, że najmłodszy model z rodziny – Avenger – dysponował dotychczas wyłącznie przednim napędem. Na szczęście wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już wkrótce się to zmieni.

Jeep Avenger, który w ubiegłym roku został nagrodzony tytułem "Car of the Year", już wkrótce doczeka się wariantu z napędem na wszystkie koła. Nowa wersja niewielkiego SUV-a segmentu B będzie nosiła nazwę 4xe, a wraz z jego premierą zadebiutuje napęd hybrydowy oparty na jednostce spalinowej z technologią mild-hybrid, wspieranej dwoma dodatkowymi silnikami elektrycznymi.

Jeep Avenger 4xe z technologią hybrydową

Producent przekonuje. że nowe rozwiązanie ma zapewniać coś więcej, niż tylko obniżoną emisję spalin. Równie istotnym punktem mają być pozytywne wrażenia, płynące z jazdy w każdym terenie. W tym celu pojazd ma łączyć dobrze znany 1,2-litrowy silnik spalinowy o mocy 136 KM, wyposażony w technologię mild hybrid, z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 21 kW każdy. To właśnie ich zadaniem będzie napędzanie dodatkowej osi samochodu. Systemowy maksymalny moment obrotowy generowany przez silniki elektryczne wynosi aż 1900 Nm.

Reklama

Jednocześnie producent zapewnia, że stan naładowania baterii, nie będzie w żaden sposób przekładał się na właściwości jezdne. Pomóc ma w tym technologia "power looping", dzięki której nowy Avenger 4xe ma zagwarantować napęd na cztery koła, niezależnie od stanu naładowania akumulatora. Ten zresztą będzie stale doładowywany poprzez zaawansowany system rekuperacji, a przy pełnym naładowaniu umożliwi nawet także jazdę w trybie w elektrycznym przy niskich prędkościach. 

Wsparciem całego układu ma być automatyczna 6-biegowa, dwusprzęgłowa skrzynia biegów e-DCS6 i zintegrowany z nią niewielki silnik elektryczny. To właśnie on odpowiada za technologię mild hybrid.

Jeep oficjalnie wypowiedział się, czy baterie zasilającą 21-kW silniki będzie można ładować z gniazdka. Oznaczenie 4xe może tak sugerować, Jeepy 4xe dostępny obecnie na rynku, czyli Wrangler i Compass są hybrydami plug-in.

Jeep Avenger w nowej wersji napędowej. Teraz z hybrydą i automatyczną skrzynią.

Jeep Avenger 4XE otrzyma bardziej agresywny wygląd?

Niestety Jeep poskąpił nam informacji dotyczących wyglądu nowej wersji Avengera. Na zaprezentowanej grafice wyraźnie widać jednak, że terenowy wariant niewielkiego SUV-a zyska nieco na agresywnej stylistyce. Bez wątpienia będzie można także liczyć na dodatkowe elementy osłonowe i detale podkreślające bardziej "lifestyle’owy" charakter auta.

Jeep Avenger 4XE powstanie w polskiej fabryce

Na więcej informacji przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Zamówienia na Jeepa Avengera 4XE zostaną otwarte dopiero pod koniec 2024 roku. Podobnie, jak w przypadku pozostałych wersji samochodu, także wariant 4XE będzie powstawał w zakładach koncernu Stellantis w Tychach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jeep | Jeep Avenger | Tychy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy