Jak pozbyć się wraku samochodu? Na policję zadzwonisz w jednym przypadku
Problem porzuconych samochodów jest widoczny nie tylko w Polsce, ale także w innych europejskich krajach. Przede wszystkim zajmują cenne miejsca parkingowe, ale także stanowią zagrożenie dla środowiska i mieszkańców. Wraków pojazdów systematycznie przybywa, a wtedy pojawia się pytanie - w jaki sposób można je legalnie usunąć i kto za to zapłaci?

Spis treści:
Skala problemu cały czas narasta i tylko w Warszawie w ciągu ostatnich trzech lat służby miejskie usunęły z dróg ponad 8 tys. pojazdów, które nosiły znamiona wraków. Podobna sytuacja jest także w pozostałych dużych miastach w Polsce - z poznańskich dróg w ciągu ostatnich 4 lat zniknęło ponad 4,2 tys. wraków, a ze stolicy Małopolski tylko w pierwszych miesiącach minionego roku straż miejska usunęła 503 nieużytkowane pojazdy.
Wraki zalegające na ulicy. Przepisy mówią wprost, kiedy i kto może je odholować
Zgodnie z art. 50a ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany przez właściciela, może zostać usunięty z drogi przez straż miejską lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.
Jednocześnie przepisy nie definiują czym jest wrak, ale służby porządkowe kierują się pewnymi przesłankami, które pozwalają na określenie i zakwalifikowanie pojazdów jako nieużytkowanych. Głównymi wyznacznikami są brak aktualnego badania technicznego i obowiązkowej polisy OC, a także uszkodzenia karoserii, brak istotnych elementów czy zdewastowane wnętrze pojazdu.

Wrak stoi na ulicy lub miejscu parkingowym. Gdzie należy zgłosić porzucony samochód?
Kluczowe jest miejsce, gdzie pozostawiony stoi nieużywany od lat samochód. Jeśli wrak znajduje się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, to cała procedura jest stosunkowo prosta. Jeżeli mamy podejrzenia, że pojazd jest porzucony lub nosi znamiona nieużytkowanego, należy zgłosić ten fakt na policję lub straż miejską. Funkcjonariusze mogą zlecić odholowanie wrastającego samochodu na strzeżony parking, a kosztami zostanie obciążony jego właściciel.
Sytuacja staje się znacznie trudniejsza w momencie, gdy wrak został zaparkowany na terenie prywatnym lub drodze wewnętrznej, bo nawet służby mają ograniczone możliwości działania. Zainterweniować mogą jedynie w przypadku, gdy pojazd stanowi zagrożenie bezpieczeństwa lub utrudnia ruch. W zdecydowanej większości interwencja zakończy się próbą skontaktowania z właścicielem porzuconego samochodu oraz - w przypadku powodzenia - namową do usunięcia pojazdu.
Zarządcy terenów prywatnych nie mają związanych rąk. Tak pozbywają się porzuconych wraków
Wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie mają pewny sposób, aby poradzić sobie z problemem porzuconych pojazdów. Jeżeli teren nie jest odpowiednio oznakowany i nie obowiązuje na nim regulamin, zarządca może wezwać właściciela pojazdu do zapłaty za bezumowne korzystanie z gruntu, opierając się na przepisach Kodeksu cywilnego (art. 225 w związku z art. 224 §1 i art. 230). Znacznie lepszym sposobem jest oznakowanie terenu jako "strefy ruchu", co automatycznie daje służbom podstawę prawną do interwencji.
Co dzieje się z odholowanymi wrakami? Czy można kupić porzucone samochody?
Odholowany pojazd trafia na parking strzeżony, gdzie przez 6 kolejnych miesięcy czeka na odbiór przez właściciela. Jeżeli nie zostanie odebrany, zostaje uznany za "porzucony z zamiarem wyzbycia się" i przechodzi na własność gminy. Jeszcze kilka lat temu najczęściej takie samochody kończyły na złomie, a aktualnie znacznie bardziej dochodową praktyką jest wystawienie ich przez miasta na licytacje.
