Jedyne takie Porsche na świecie – w hołdzie dla legendy

Niemiecki producent postanowił uhonorować jeden ze swoich najsłynniejszych modeli, który 70 lat temu świecił triumfy w słynnym meksykańskim wyścigu La Carrera Panamericana. Oto Porsche 911 Carrera Panamericana Special - stworzona wyłącznie w jednym egzemplarzu, współczesna wizja modelu 356 S Cabriolet.

 

Carrera Panamericana - wyścig, który zmienił historię motoryzacji

Pierwsza edycja meksykańskiego wyścigu Carrera Panamericana wystartowała 5 maja 1950 roku i w dużym stopniu ukształtowała historię sportów motorowych. Wyjątkowe zawody, których trasa rozciągała się z południa na północ kraju, wymagały umiejętności jazdy nie tylko po szybkich i asfaltowych szosach, ale także typowo rajdowych, szutrowych odcinkach.

Na starcie do wyścigu ustawiali się zatem kierowcy rywalizujący na co dzień w przeróżnych seriach - Formule 1, rajdach, wyścigach górskich, długodystansowych i równoległych czy zawodach aut seryjnych. Większość z nich zasiadała za kierownicami prawdziwych potworów ówczesnych czasów, a jednym ze startujących pojazdów był właśnie Porsche 356 S Cabriolet.

Reklama

To właśnie na cześć tego wyścigu niemiecki producent wprowadził do użytku nazwę Carrera oraz Panamera.  

Specjalna edycja Porsche 911

Aby oddać hołd historycznemu samochodowi, Porsche ogłosiło specjalną wersję współczesnego modelu 911 Carrera S Cabriolet. Podobnie jak legendarny pojazd, także jego nowe wcielenie zostało pokryte niebieskim kolorem o nazwie Gentian. Charakterystyczna barwa znalazła się nawet na 20 i 21-calowych, sportowych felgach zdobiących koła samochodu, a gigantyczne zaciski hamulcowe zostały pomalowane na czarno zamiast tradycyjnego czerwonego lub żółtego.

Na profilu bocznym auta pojawiły się okrągłe numery startowe z liczbą "11" oraz utrzymane w barwach flagi Meksyku naklejki. Oznaczenia wskazujące na wyjątkową edycję samochodu trafiły także na progi, a nawet pojawiają się jako sygnatura świetlna, po otwarciu drzwi. Styliści postarali się również o odwzorowanie barw na tylnej kratownicy modelu, a charakterystyczne trzecie światła stopu zostały przyciemnione, by przypominać dwie "jedynki". Także składany dach został pokryty materiałem w kolorze Graffiti Grey, co jest bezpośrednim nawiązaniem do słynnego 356 S. 

We wnętrzu pojazdu nie zabrakło luksusowych materiałów oraz skórzanego obszycia w barwie pastelowej szarości. Na zagłówkach pojawiły się hafty ukazujące słynne kaski wyścigowe, popularne w latach 50. wraz z nazwą wyścigu, a na desce rozdzielczej widnieje napis "911 Carrera S - La Carrera Panamericana 1952".

Wyjątkowy pojazd trafi na aukcję

Porsche 911 Carrera Panamericana Special powstało wyłącznie w jednym egzemplarzu. Camilo San Martin, dyrektor Meksykańskiego oddziału Porsche, potwierdził, ze model zostanie wystawiony na aukcję w 2023 roku, a część uzyskanych w ten sposób pieniędzy trafi na cele charytatywne.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Porsche | Porsche 911
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy