Reklama

Polskie drogi

4 mln kierowców ma prawo jazdy w telefonie

4 mln polskich kierowców korzysta z aplikacji mObywatel i zainstalowało w niej prawo jazdy. mPrawo Jazdy może być przydatne m.in. przy wypożyczaniu samochodu lub podczas kontroli drogowej, chociaż policjanci niechętnie korzystają z tej możliwości.

W poniedziałkowej informacji wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM zwrócono uwagę, że minął rok, odkąd zniknął obowiązek wożenia przy sobie prawa jazdy, a dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów pojawił się w aplikacji mObywatel.

Najwięcej mPraw Jazdy polscy kierowcy pobrali w dzień premiery, czyli 5 grudnia 2020 r. - 147 tys. 577, a dzień później - 101 tys. 112. Miesiącem, w którym najwięcej kierowców zainstalowało je w swoich telefonach, był lipiec tego roku. Wówczas zyskało 602 tys. 819 nowych użytkowników.

Do czego przydaje się prawo jazdy w aplikacji mObywatel?

mPrawo Jazdy może być przydatne: 

Reklama

  • przy wypożyczaniu samochodu, 
  • potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, 
  • przy zakupie ubezpieczenia, 
  • podczas kontroli drogowej lub podczas kolizji, kiedy okazujemy uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji. 


"Nasza aplikacja to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem, który potwierdza ich autentyczność" - wskazał minister Andruszkiewicz.

Co ciekawe, aplikację niechętnie do kontrolowania kierowców wykorzystują policjanci. Gdy od reportera Interii usłyszeli, że ma prawo jazdy w telefonie, w dwóch przypadkach prosili o PESEL, po którym identyfikowali kierowcę w swoich systemach. Na ekran smartfonu spojrzeć nie chcieli.

Minister podkreślił, że zapisane w mObywatelu dane są bezpieczne nawet po zgubieniu telefonu - chroni je zarówno zaszyfrowany zapis, jak i zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, wybrane przy aktywacji aplikacji.

mPrawo Jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców. "Znajdziemy w nim niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie" - wskazano. W aplikacji pobierane jest z mObywatela, czyli jest takie jak w dowodzie osobistym kierowcy.

Zwrócono uwagę, że w mPrawie Jazdy - numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. "mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych" - przekazano.

mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. "Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy" - podkreślono.

Aby uruchomić mObywatela niezbędny jest profil zaufany, który można założyć przez internet. "Jeśli masz już profil zaufany i naszą apkę w telefonie - aktywuj w niej mObywatela (dawniej mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego" - wskazano. 

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | mObywatel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy