Reklama

Polskie drogi

Ciężarówki nie mieszczą się na parkingach, a policjanci nie mają litości

Gliwicka policja wystawia mandaty kierowcom ciężarówek, którzy zmuszeni są do nocowania na poboczu autostrady. To wywołuje oburzenie, bo na autostradowych parkingach po prostu brakuje miejsca.

Akcja ,,Bezpieczny Postój" na A1

W ostatnią niedzielę akcja ,,Bezpieczny Postój" miała swoją drugą edycję. Policjanci z Komendy Autostradowej Policji w Gliwicach kierowali się do tych ciężarówek, które nie zmieściły się na parkingach i stały w miejscach do tego nieprzeznaczonych. W sumie wystawiono osiem mandatów o łącznej wartości 2 400 złotych. Funkcjonariusze przygotowali także wniosek o ukaranie jednego kierowcy w sądzie, zapewne odmówił on przyjęcia mandatu.

Miejscem kontroli była autostrada A1 w Godowie. W miejscu tym miały powstać bramki autostradowe, co nie zostało zrealizowane ze względu na wprowadzenie systemu płatności e-TOLL. W niedoszłym punkcie poboru opłat wybudowano jednak kilka dodatkowych pasów ruchu - w sumie jest ich sześć, a samochody jeżdżą tylko po dwóch. W efekcie przestrzeń pozostałych jest wykorzystywana przez tych kierowców ciężarówek, dla których zabrakło miejsca na parkingach przy MOP-ach.

Reklama

Na południowym odcinku A1 brakuje miejsc do parkowania

Na południowym odcinku autostrady A1 MOP-ów z parkingami jest za mało. Istnieje tylko niewielki, obsługujący ruch w obu kierunkach, parking przy węźle w Gorzyczkach.

Parking na MOP Mszana Południe? Na razie wykluczone

Najbliższy MOP, który zajmują się obsługą tylko jednego kierunku podróży, znajdują się w Mszanie. MOP Mszana Południe, który obsługuje kierowców jadących w stronę Gliwic, mimo że mógłby przyjąć dużą liczbę podróżujących, jest zamknięty.  GDDKiA od lat nie mogła znaleźć chętnego najemcy, który wybuduje stację paliw i obieg noclegowy. 

Wreszcie standard MOP-u został obniżony. Znajdzie się na nim toaleta, parking i miejsc wypoczynku, stosowana umowa na przebudową została już podpisana. Tyle tylko, że projektowanie i prace potrwają kilkanaście miesięcy, plan zakłada oddanie MOP-u do użytku w lipcu 2023 roku.

Ponadto funkcjonuje MOP Mszana Północ, który jednak przeznaczony jest dla ruchu kierującego się na południe, w kierunku granicy.

Co mają więc zrobić kierowcy tirów, którzy nie mają gdzie zaparkować, a zmusza ich do tego kończący się czas pracy? Znajdując się w sytuacji bez wyjścia, parkują w miejscu niedozwolonym. Mandat za to wykroczenie jest bowiem znacznie niższy niż za naruszenie norm czasu pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciężarówki | autostrada A1 | parking | policja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy