Budowa autostrad

​Doładuj e-TOLL albo kup bilet autostradowy przed wyjazdem na wakacje. Jak to zrobić?

Od 1 grudnia 2021 roku na odcinkach autostrad A2 oraz A4 zlikwidowano bramki, na których wcześniej wnoszono opłaty za przejazd. System e-TOLL zastąpił w grudniu 2021 manualny pobór opłat na zarządzanych przez państwo autostradach. Doładuj e-TOLL przed wyjazdem na wakacje. Jak to zrobić?

Co to jest e-Toll i na jakich drogach obowiązuje?

Pierwszym w Polsce systemem do elektronicznego poboru opłat drogowych był viaTOLL. Został wprowadzony w 2011 i dotyczył jedynie samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. 1 października 2021 roku system viaTOLL został zlikwidowany. 

Co to jest e-TOLL i na jakich drogach obowiązuje? Ten system został następcą wycofanego viaTOLL. 

Od 1 grudnia 2021 roku z nowej wersji mogą korzystać także kierowcy poruszający się autami do 3,5 tony DMC. Po likwidacji bramek na państwowych odcinkach autostrad A2 oraz A4 rządowy system e-TOLL pozwala na elektroniczne wniesienie opłaty za przejazd tymi drogami. 

Reklama

Aktualnie system e-TOLL dla samochodów do 3,5 t DMC wykorzystywany jest do opłacania dwóch odcinków autostrad w Polsce:

  • Autostrada A2 - odcinek między Koninem a Strykowem o długości ok. 99 km.
  • Autostrada A4 - odcinek między Wrocławiem a Sośnicą o długości ok. 160 km.

Jak doładować e-TOLL w aplikacji?

Aby rozpocząć korzystanie z systemu e-TOLL, należy ściągnąć na smartfon rządową aplikację. Można ją bezpłatnie pobrać z Google Pay lub Apple App Store. Aplikacja występuje w dwóch wersjach:

  • e-TOLL PL - służy do przekazywania geolokalizacji. Opłata zostanie automatycznie naliczona, gdy pojazd wjedzie na płatny odcinek autostrady.
  • e-TOLL BILET - funkcjonalność tego wariantu jest ograniczona jedynie do możliwości zakupu e-biletu na przejazd płatnym odcinkiem autostrady. Ta aplikacja nie gromadzi danych geolokalizacyjnych z urządzenia.

Jak doładować e-TOLL w aplikacji?

Procedura różni się w zależności od wybranego rodzaju programu, który zainstalowano na smartfonie. 

  • e-TOLL PL - jak doładować? Przed rozpoczęciem przejazdu należy sprawdzić stan konta. Jeśli korzystamy z aplikacji pierwszy raz, to saldo będzie wynosić 0 zł. Aby doładować e-TOLL, należy wybrać jedną z proponowanych kwot lub wpisać ją ręcznie za pomocą klawiatury. Kwoty doładowania dla pojazdów lekkich ustawiono na: 20 zł, 50 zł, 100 zł lub 200 zł. Następnym etapem jest przejście do okna operatora rozliczeniowego TECS. Tam trzeba wskazać wybraną formę płatności: karta płatnicza, karta flotowa, BLIK lub przelew bankowy, a następnie zautoryzować płatność.
  • e-TOLL BILET - w aplikacji należy wybrać funkcję: kup e-bilet autostradowy. Następnie wskazuje się wybrany odcinek autostrady, podaje dane auta, a także wybiera punkt początkowy i końcowy na trasie. Ważne, aby podać datę oraz godzinę planowanego przejazdu. Bilet jest ważny jedynie przez 48 godzin. Na koniec wystarczy wybrać metodę płatności kartą płatniczą albo BLIK-iem i dokonać jej autoryzacji. Jak doładować e-TOLL BILET? Nie ma takiej możliwości, ponieważ opłata wnoszona jest za każdym razem, gdy kupuje się e-bilet autostradowy.

Bilet autostradowy zamiast doładowania e-TOLL

Jeśli kierowca nie chce lub nie może zainstalować rządowej aplikacji, istnieje alternatywne rozwiązanie. Jest to bilet autostradowy zamiast doładowania e-TOLL. Aby wnieść opłatę tym sposobem, należy udać się na jedną ze stacji benzynowych Orlen lub Lotos i zakupić bilet autostradowy w kasie. 

Można też nabyć bilet w formie elektronicznej bez korzystania z aplikacji e-TOLL. W tym celu trzeba skorzystać z aplikacji Autopay, mPay, Spark, SkyCash bądź IKO.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: eTOLL | Autostrada A2 | autostrada A4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy