Niemcy mają nowy fotoradar. Wykrywa kierowców rozmawiających przez telefon
Korzystanie z telefonu podczas jazdy to jedno z najpoważniejszych zagrożeń na drogach. Niemcy postanowili wyeliminować to wykroczenie za pomocą nowoczesnego fotoradaru, który sam wykrywa kierowców trzymających telefon w ręku. Urządzenie działa całodobowo i rejestruje wykroczenia automatycznie, co pozwala na szybkie wystawianie mandatów.

Spis treści:
Nowy fotoradar na autostradzie. Rejestruje to, czego inne nie potrafią
Na niemieckiej autostradzie A60, w pobliżu Mainz-Finthen w landzie Nadrenia-Palatynat, rozpoczął pracę fotoradar Monocam. W odróżnieniu od klasycznych urządzeń rejestrujących prędkość, ten model skupia się na innym, równie poważnym wykroczeniu - korzystaniu z telefonu podczas jazdy.
Zamontowany na wiadukcie system wykorzystuje wysokiej rozdzielczości kamerę skierowaną pod kątem w dół, dzięki czemu dokładnie rejestruje twarz kierowcy, jego dłonie oraz górną część ciała. Jeśli sztuczna inteligencja wykryje, że kierowca trzyma w ręku telefon, urządzenie automatycznie wykonuje dwa zdjęcia: twarzy oraz tablicy rejestracyjnej. Każdy przypadek jest dodatkowo oceniany przez funkcjonariusza policji.
Skuteczność fotoradaru Monocam. Twarde dane z Niemiec i Holandii
Monocam to nie eksperyment. W ciągu kilku tygodni funkcjonowania na jednej trasie w Niemczech urządzenie zarejestrowało ponad 300 przypadków łamania przepisów. Podobne systemy działają w Holandii już od 2017 roku. Średnio w ciągu jednego dnia kamera rejestruje około 60 wykroczeń.

Wyniki testów przeprowadzonych w różnych landach Niemiec również były pozytywne. W 2022 r., podczas prób na autostradzie A6, Monocam rejestrował nawet 20 naruszeń na godzinę. Warto dodać, że przy drogach znajdowały się wtedy znaki ostrzegające o prowadzonej kontroli.
Mandaty w Niemczech i w Polsce
W Niemczech kara za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy wynosi 100 euro i 1 punkt karny. Jeśli sytuacja zostanie uznana za stwarzającą zagrożenie, grzywna wzrasta do 150 euro, a kierowca otrzymuje 2 punkty i miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku doprowadzenia do wypadku kara wynosi 200 euro, 2 punkty oraz również miesięczny zakaz prowadzenia.
W Polsce przepisy zabraniają korzystania z telefonu podczas jazdy, jeżeli wymaga to trzymania urządzenia w ręku. Nie każda forma korzystania z telefonu jest zatem zakazana - dopuszczalne jest np. używanie zestawu głośnomówiącego. Mandat za trzymanie telefonu w ręku wynosi 500 zł, a kierowca otrzymuje 12 punktów karnych.
Nowoczesne fotoradary, takie jak Monocam, pokazują, że egzekwowanie przepisów dotyczących używania telefonu za kierownicą może być skuteczne. Urządzenie działa niezależnie od warunków pogodowych, w dzień i w nocy.
W Polsce podobna technologia nie została jeszcze wdrożona. Do tej pory żadna z instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego nie ogłosiła oficjalnych planów zakupu tego typu urządzeń.