Rajd Szwecji WRC 2023. Craig Breen liderem po pierwszym etapie

Załoga Craig Breen/James Fulton (Hyundai i20N Rally1) znajduje się na czele Rajdu Szwecji, po pierwszym piątkowym etapie. Polski duet, Michał Sołowow/Maciek Baran (Skoda Fabia RS Rally2) zajmuje 15. pozycję w kategorii WRC2.

Po pierwszym etapie Rajdu Szwecji, drugiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata 2023 na prowadzeniu znajduje się załoga Hyundaia, Craig Breen/James Fulton. Irlandczycy mają ledwie 2,6 sekundy przewagi nad drugim duetem Forda, Ott Tanak/Martin Jarveoja. Trzecie miejsce, ze stratą nieco ponad 11 sekund, zajmują Finowie, Esapekka Lappi i Janne Ferm, czyli zespołowi koledzy liderów śnieżnej rundy czempionatu globu.

- Bez dwóch zdań to jeden z lepszych dni w mojej karierze kierowcy rajdowego - mówił na mecie etapu w Umea Craig Breen. - W zeszłym roku ten rajd układał się dla nas bardzo różnie, w tym sezonie to jest muzyka dla moich uszu, kiedy słyszę, że jestem liderem zawodów. 

Reklama

- Jeżeli chodzi o wyniki, zdecydowanie możemy być zadowoleni - stwierdził w piątkowy wieczór Ott Tanak. - To więcej niż oczekiwaliśmy, jadąc tutaj. Kwestią otwartą pozostaje to, że mogliśmy pojechać nieco lepiej.

- Ostatecznie nie jest tak źle, ale czuję, że możemy zrobić nieco więcej, jeśli wszystko doprowadzimy do perfekcji - podsumował pierwszy etap trzeci kierowca Rajdu Szwecji, Esapekka Lappi. - Przez noc musimy to sobie przemyśleć i jutro po prostu musimy być dużo lepsi. W tej sytuacji nie powinniśmy robić większych zmian, ale musimy czegoś spróbować.

Czwarta pozycja po piątkowym etapie szwedzkiej rundy należy do załogi Toyoty, Elyn Evans/Scott Martin. Na piątym miejscu plasuje się kolejny duet japońskiej ekipy, Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen.

W kategorii WRC2 na prowadzeniu znajdują się Szwedzi, Oliver Solberg i Elliot Edmondson (Skoda Fabia RS Rally2). Tuż za nimi, ze stratą 1,3 sekundy, na mecie w Umea zameldowali się byli mistrzowie Polski, Teemu Suninen i Mikko Markkula (Hyundai i20N Rally2). Na trzeciej pozycji piątkowy etap ukończyli Estończycy, Egon Kaur i Jakko Viilo (Skoda Fabia Rally2 Evo). 

Michał Sołowow i Maciek Baran na odcinkach Rajdu Szwecji świętują jubileusz startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata

To właśnie w tych zawodach, w 2003 roku Michał Sołowow razem z Darkiem Burkatem debiutował w czempionacie globu. W kolejnych latach kielczanin dwanaście razy stawał na starcie śnieżnej rundy, a najlepszy wynik zanotował w sezonie 2012, kiedy to za kierownicą Peugeota 207 S2000 zajął 12. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W tegorocznej edycji polski duet klasyfikowany jest na 15. pozycji w kategorii WRC2, z niewielką, bo 16-sekundową stratą do liderów. 

Drugi etap Rajdu Szwecji składa się z siedmiu odcinków specjalnych. Zmagania rozpoczną się próbą Norrby 1 (dł. 12,54 km), później załogi pokonają ponad 28-kilometrowy OS Floda 1, a poranną pętlę zamknie odcinek Savar 1 (dł. 17,28 km). Popołudniowa pętla to przejazdy dokładnie tych samych prób. Na koniec dnia organizatorzy przygotowali próbę w Umea (dł. 10.08 km), gdzie zlokalizowana jest baza zawodów.

Rajd Szwecji WRC 2023 klasyfikacji generalna po pierwszym etapie

  1. Craig Breen/James Fulton (IRL, Hyundai i20n Rally1)
  2. Ott Tanak/Martin Jarveoja (EST, Ford Puma Rally1) + 2,6 sek.
  3. Esapekka Lappi/Janne Ferm (FIN, Hyundai i20N Rally1) +11,2 sek.
  4. Elfyn Evans/Scott Martin (GB, Toyota GR Yaris Rally1) +26,5 sek.
  5. Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (FIN, Toyota GR Yaris Rally1) +31,1 sek.

...

24. Michał Sołowow/Maciek Baran (Skoda Fabia RS Rally2) 16. M WRC2


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy