Znaku nie ma, a parkować nie wolno. Kierowcy zapominają o tych wyjątkach
Miejsca, w którym zabronione jest zatrzymywanie lub postój oznaczone są zazwyczaj znakami drogowymi. Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy nie ma żadnego zakazu, a mimo to postój pojazdu jest zabroniony, bo powoduje ewidentne utrudnienie dla innych kierujących, a nawet może stwarzać zagrożenie. Wystarczy tylko trochę pomyśleć, użyć wyobraźni, ale niestety bardzo wielu kierowców zamiast tego wykazuje się egoizmem i stosuje zasadę „no przecież muszę gdzieś zaparkować”.

Spis treści:
Kiedy nie wolno parkować na chodniku?
Prawdziwą plagą są samochody zaparkowane co prawda na chodniku, ale w taki sposób, że część nadwozia wystaję na jezdnię. Kierowcy autobusów lub dużych ciężarówek, aby ominąć taki pojazd muszą przejeżdżać na sąsiedni pas. Powoduje to tamowanie ruchu.
Zapamiętaj - zaparkowany na chodniku samochód (oczywiście tam, gdzie jest to dozwolone) w żadnym razie nie może wystawać na jezdnię.
Podstawowym warunkiem parkowania na chodniku jest pozostawienie dla pieszych możliwości swobodnego przejścia. Pozostawiona dla pieszych szerokość chodnika powinna wynosić minimum 1,5 m.

W żadnym razie nie może być tak, że pieszy musi przeciskać się pomiędzy samochodem, a np. ogrodzeniem budynku, a osoba prowadząca wózek dziecięcy musi zejść na jezdnię aby ominąć zaparkowane egoistycznie auto.

A to już przykład skrajnej bezczelności i braku kultury kierowcy. Chodnik jest dla pieszych, a nie dla samochodów.
Czy można parkować wzdłuż ciągłej linii?
Podczas parkowania na wąskiej jezdni, jeżeli po jej przeciwnej stronie stoi inny samochód uwzględnij, czy pozostanie wystarczająca szerokość do przejazdu dużej ciężarówki albo autobusu. Widziałem sytuację, kiedy to śmieciarka nie mogła przejechać, bo dwaj kierowcy ustawili swoje auta dokładnie naprzeciwko siebie.

Zapamiętaj - zanim zaparkujesz auto upewnij się czy zostanie wystarczająca szerokość jezdni dla dużych pojazdów

Przepisy zabraniają przejeżdżania przez linię ciągłą i najeżdżania za nią. Co ma zrobić kierowca w tej sytuacji? Zapamiętaj - nie wolno parkować samochodu wzdłuż linii ciągłej, że zmuszałoby to innych kierujących do przejeżdżania przez nią.
Czy można parkować pod prąd? Przepisy
Jeżeli na jezdni umieszczony jest znak „zakaz zatrzymywania się”, to zatrzymywanie zabronione jest również na chodniku. Samochód nie może stać również jednym bokiem na chodniku. Zakaz zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale również chodnika (chyba że pod znakiem zakazu umieszczona jest tabliczka „nie dotyczy chodnika”).

Zaparkowanie samochodu po lewej stronie dozwolę jest tylko na jezdniach o małym natężeniu ruchu. Kierowca w zadym rasie nie może tłumaczyć się, że nie widział znaku „zakaz zatrzymywania się”, bo zaparkował po lewej stronie jezdni.

Jak daleko od przejścia dla pieszych można parkować?
Zaparkowany samochód może powodować zasłonięcie przejścia dla pieszych. Stwarza to bardzo poważne zagrożenie. Zza stojącego samochodu może nagle wyłonić się przechodzień, a zwłaszcza małe dziecko, które jest niskiego wzrostu.

Dlatego zabronione jest zatrzymywanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych. Na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu (po jednym dla każdego kierunku) zabronione jest zatrzymywanie pojazdu również za przejściem.

Na jezdniach dwukierunkowych o większej liczbie pasów ruchu niż 2 zabronione jest zatrzymywanie przed przejściem dla pieszych w odległości mniejszej niż 10 metrów.
W jakiej odległości od skrzyżowania nie można parkować?
To samo dotyczy skrzyżowań. Zaparkowany zbyt blisko skrzyżowań pojazd ogranicza widoczność. Zapamiętaj - zabronione jest zatrzymywanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania.

Podałem tylko niektóre przykłady sytuacji, w jakich nie wolno parkować samochodu. Oczywiście można by podać ich więcej. Widziałem samochody zaparkowane przed izbami przyjęć w szpitalach, a nawet auta ustawione bezmyślnie przed wyjazdem z jednostki straży pożarnej. Taka mieszanina braku wyobraźni, bezczelności i egoizmu może być czasem bardzo niebezpieczna. Ci kierowcy liczą na opieszałość i niewydolność straży miejskiej i dlatego tak postępują. W innych krajach samochody są odholowywane w kilkanaście minut.
Moja rada jest taka - zanim zaparkujesz, po prostu pomyśl, czy twoje auto nie spowoduje utrudnień w ruchu drogowym.