Znak drogowy A-7. Dlaczego jest odwrócony do góry nogami?
Oprac.: Jakub Laskowski
Znak drogowy A–7 musi go znać każdy kierowca. Często można go spotkać na skrzyżowaniach, rondach i w terenie niezabudowanym. Widząc go, należy przepuścić wszystkie pojazdy, które znajdują się na drodze uprzywilejowanej. Jak wygląda znak drogowy A–7 i co oznacza? Dlaczego znak ustąp pierwszeństwa jest odwrócony do góry nogami? Powód jest bardzo prosty.
Spis treści:
Jak wygląda znak ustąp pierwszeństwa przejazdu?
Znak drogowy A-7 jest znakiem ostrzegawczym ze względu na znaczenie w ruchu drogowym jest wyjątkowy i zdecydowanie wyróżnia się spośród innych. Ma kształt odwróconego trójkąta, żółte tło i czerwoną obwódkę. Oprócz tego nie występuje na nim żaden symbol.
A-7 to jeden z kilku znaków drogowych o nietypowym kształcie. Kierowcy mogą zidentyfikować go nawet gdy jego powierzchnia będzie zasłonięta przed brud albo śnieg. Inne znaki drogowe o charakterystycznym kształcie to:
- znak stop B-20,
- znak drogi z pierwszeństwem D-1,
- znak koniec drogi z pierwszeństwem D-2.
Dlaczego znak ustąp pierwszeństwa jest odwrócony?
Znak ustąp pierwszeństwa jest odwrócony w celu łatwiejszego odróżnienia go od innych znaków. Powód jest bardzo prosty - to bezpieczeństwo. Znak drogowy A-7 musi być rozpoznawalny z dalszej odległości, a także w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jego nietypowy kształt sprawia, że kierowca wie, z jakim znakiem drogowym ma do czynienia, nawet w sytuacji ograniczonej widoczności.
Co oznacza znak drogowy A–7 – ustąp pierwszeństwa?
Znak drogowy A-7 ostrzega przed koniecznością ustąpienia pierwszeństwa, czyli przepuszczania pojazdów jadących drogą uprzywilejowaną. W związku z tym umieszcza się go przed skrzyżowaniami, rondami, a także na drogach w terenie niezabudowanym. Pojawienie się tego znaku oznacza, że ze względu na specyfikę skrzyżowania jest ono bardziej niebezpieczne, a wjazd na nie wymaga większej uwagi ze strony kierowcy.
Znak drogowy ustąp pierwszeństwa nie zmusza kierowców do zatrzymywania się, jeżeli na skrzyżowaniu upewnimy się, że istnieje możliwość bezpiecznego wjazdu. O wiele bardziej restrykcyjny jest znak drogowy stop (B-20). Pojazd, który dojeżdża do miejsca z takim znakiem, musi bezwzględnie się zatrzymać się i upewnić, że wjazd na skrzyżowanie lub przejazd kolejowy jest możliwy i bezpieczny.
Zobacz także: