Za wyprzedzanie między znakami A-16 a D-6 policja wlepi 15 punktów

Wyprzedzanie to bardzo niebezpieczny manewr, który jest dozwolony tylko w określonych warunkach. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na znaki, które wyraźnie zabraniają takiej jazdy. Sprawdzamy, dlaczego wyprzedzanie między znakami A-16 i D-6 jest zagrożone surową karą.

Kierowcy często nie zwracają uwagi na znaki, które są jednoznacznym sygnałem, żeby wzmocnić czujność na drodze i zrezygnować z ryzykownych manewrów. Dobrym przykładem jest obecność znaków A-16 i D-6, których znaczenie nie pozostawia żadnych złudzeń. W takim miejscu lepiej zdjąć nogę z gazu.

Znak A-16 - co oznacza?

Znak ostrzegawczy A-16 informuje kierowcę o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, które nie może być odpowiednio wcześnie widoczne dla kierowcy, słabo widoczne lub z różnych względów bezpieczne poruszanie się po nim przez pieszych jest zagrożone.

Reklama

Znak A-16 umieszcza się przed przejściami dla pieszych na drogach z dopuszczalną prędkością powyżej 60 km/h oraz przed przejściami dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej. Na drogach z dopuszczalną mniejszą prędkością niż 60 km/h, jeżeli znak A-16 nie jest dobrze widoczny dla kierujących pojazdami, stosuje się go przed przejściami wyznaczonymi między skrzyżowaniami lub na skrzyżowaniach.

Znak D-6 - co oznacza?

Znak D-6 oznaczający przejście dla pieszych stosuje się do wyznaczenia miejsca, w którym piesi mogą przekraczać jezdnię. Oznakowanie jest montowane tuż przed przejściem, w odległości do 0,5 m od krawędzi pasów (znaki poziome P-10).

Obecność obu znaków to jasny komunikat dla kierowcy, że wyprzedzanie w tym miejscu nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zrezygnować z takiego manewru, jeśli tylko zauważymy w pobliżu znak A-16.

Znak A-16 i D-16 - czy można wyprzedzać?

Kierowca powinien w takim miejscu zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto przepisy stanowią jasno, że kierującemu pojazdem zabrania się:

  • wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem przejść, na których ruch jest kierowany, 
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Wyprzedzanie między znakami A-16 i D-6. Jaki mandat?

Kierowca, który wyprzedza inny pojazd pomiędzy tymi dwoma znakami, musi brać pod uwagę surowe konsekwencje. Obowiązujący taryfikator mandatów przewiduje mandat w wysokości 1500 zł za wyprzedzanie pomiędzy znakami A-16 i D-16. Oprócz tego na koncie kierowcy pojawi się 15 punktów karnych. 

Jeśli w ciągu dwóch lat kierowca popełni dwa takie same wykroczenia, załapie się na tzw. recydywę, czyli podwójny mandat w wysokości 3 tys. zł. Do tego przekroczy limit punktów karnych, czyli pożegna się z prawem jazdy.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama