Kara za brak OC w 2023 roku. Przerwa w OC może dużo kosztować

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2023 roku poszły mocno w górę. Wystarczą dwa tygodnie spóźnienia, żeby zapłacić horrendalną stawkę za brak OC. To nie koniec, ponieważ w tym roku zaplanowano kolejną podwyżkę. Jakie stawki przygotował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) dla kierowców, którzy mają przerwę w ubezpieczeniu OC pojazdu.

  • Obowiązek posiadania polisy OC dla pojazdu jest określony w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) oraz Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. 
  • Przepisy jasno określają wysokość, tryb nakładania oraz dochodzenia potencjalnych kar za brak OC.
  • Instytucją kontrolującą kwestię obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz nakładającą i egzekwującą kary jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). 

Kara za brak OC zależy od płacy minimalnej

Kara za brak OC jest uzależniona przede wszystkim od płacy minimalnej. Z powodu wysokiej inflacji w 2022 roku, na ten rok zaplanowano dwie podwyżki. Pierwsza (obowiązuje już od 1 stycznia 2023 r.) podnosi stawkę do 3490 zł brutto, a kolejna (od 1 lipca 2023 r.) przewiduje pensję minimalną na poziomie 3600 zł brutto.

Reklama

Kara za brak OC jest uzależniona również od rodzaju pojazdu. Dla samochodów osobowych wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.  Najniższa kara dotyczy pozostałych pojazdów (m.in. motocykli), która wynosi równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość kary za brak OC zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest długość opóźnienia w ciągłości polisy OC. Jeśli właściciel pojazdu spóźni się do 3 dni z wykupieniem polisy - zapłaci 20 proc, pełnej opłaty karnej. Jeśli opóźnienie potrwa od 4 do 14 dni - obowiązuje 50 proc. pełnej opłaty karnej. Powyżej 14 dni nie ma żadnej taryfy ulgowej - obowiązuję stuprocentowa stawka. 

Jakie kary za brak OC w 2023 roku?

Kary za brak OC od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. wynoszą:

  • Samochody osobowe - 6980 zł,
  • Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy - 10470 zł,
  • Pozostałe pojazdy - 1160 zł.

Kara za brak OC od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. wyniesie:

  • Samochody osobowe - 7200 zł,
  • Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy - 10800 zł,
  • Pozostałe pojazdy - 1200 zł.

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polisa oc | kara za brak oc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy