Czy można objeżdżać rondo prawym pasem? Kierowcy są podzieleni, ale przepisy jasne

Michał Domański

Michał Domański

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,3 tys.
Udostępnij

Ronda, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym, budzą wiele dyskusji i kontrowersji wśród kierowców. Jedną z nich jest to, czy rondo można objeżdżać prawym pasem, czy wymagane jest także korzystanie z lewego.

Czy można objeżdżać rondo prawym pasem?
Czy można objeżdżać rondo prawym pasem?INTERIA.PL

Zasady poruszania się po rondach - który pas zająć?

Ronda dwupasmowe zwiększają przepustowość ruchu i trudno sobie wyobrazić, żeby na drogach o dwóch pasach nagle pojawiały się zwężenia do jednego, tuż przed skrzyżowaniem. Niestety taka organizacja ruchu budzi wątpliwości wśród kierowców co do tego, który pas należy na takim rondzie zająć.

Prawidłowo powinno się jechać pasem prawym, kiedy zamierzamy opuścić rondo pierwszym lub drugim zjazdem. Jeśli chcemy zjechać ze skrzyżowania którymś z kolejnych zjazdów, powinniśmy zająć pas lewy i zmienić go na prawy dopiero przed interesującym nas zjazdem. Jeśli więc chcemy zjechać z ronda zjazdem trzecim, to prawy pas zajmujemy dopiero po minięciu drugiego.

Czy można objechać rondo prawym pasem?

Powyższy sposób pokonywania ronda jest zalecany, ponieważ upłynnia ruch. Kierowcy chcący na przykład zawrócić na rondzie, nie blokują ruchu dla osób, które zamierzają zjechać ze skrzyżowania już pierwszym zjazdem. Nie wszyscy jednak jeżdżą w ten sposób - jedni z braku wiedzy, a drudzy z obawy przed kolizją. Poruszając się pasem lewym, musimy ustąpić pierwszeństwa kierowcom na pasie prawym. Ponadto istnieje ryzyko, że kierujący oczekujący na możliwość wjechania na rondo, zignoruje nasz kierunkowskaz wskazujący, że zmieniamy pas na prawy i wjedzie nam pod koła.

Dlatego część kierowców woli pozostawać na prawym pasie, nawet jeśli zamierza objechać rondo dookoła. Wzmagając obawy kierowców korzystających z lewego pasa, że trudno będzie im potem go zmienić. Stąd pojawiająca się czasem frustracja i nieporozumienia.

Co o zajmowaniu prawego pasa na rondzie mówią przepisy?

W dyskusjach między kierowcami nie pomaga fakt, że w Kodeksie drogowy nie znajdziemy osobnych zasad dotyczących poruszania się po rondach. Jedyna wzmianka o nich znajduje się w rozporządzeniu dotyczącym znaków i sygnałów drogowych (par. 36, ust. 1):

Znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Co to oznacza? Tylko tyle, że ronda nie odznaczają się żadnymi szczególnymi zasadami i stosujemy w ich przypadku przepisy ogólne. Te zaś nie zabraniają poruszania się prawym pasem, więc i jadąc po obwiedni ronda, możemy tego pasa się trzymać.

Tak jak napisaliśmy wcześniej, nie jest to zalecany sposób jazdy po rondach - zmniejsza płynność ruchu i może utrudniać innym kierowcom jazdę. Nie zmienia to jednak faktu, że objeżdżanie ronda prawym pasem jest dozwolone, więc pozostali uczestnicy ruchu nie mogą nam zarzucić łamania przepisów, ani tym bardziej nie zrobi tego policja.

***

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Moto Flesz - odcinek 75. Najmocniejsze BMW M3 w historii
      Moto Flesz - odcinek 75. Najmocniejsze BMW M3 w historiiINTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      952
      Super
      relevant
      135
      Hahaha
      haha
      70
      Szok
      shock
      80
      Smutny
      sad
      44
      Zły
      angry
      25
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na