Za ile punktów karnych stracimy prawo jazdy w 2023 roku?
W ubiegłym roku wprowadzono kolejne zmiany w taryfikatorze mandatów. Wystarczy chwila nieuwagi za kierownicą, żeby stracić prawo jazdy, a wcale nie jest łatwo odzyskać ten dokument.
Spis treści:
Nowy taryfikator mandatów nie przewiduje taryfy ulgowej. Za jedno wykroczenie można teraz dostać nawet 15 punktów karnych, a za jednym razem można popełnić kilka wykroczeń. Coraz częściej zdarza się, że kierowcy w ciągu kilku sekund tracą prawo jazdy.
Jaki jest limit punktów karnych w 2023 roku?
Tymczasem limit punktów karnych pozostaje niezmieniony od lat. Kierowca, który posiada uprawnienia dłużej niż 12 miesięcy, ma do dyspozycji 24 punkty karne. Natomiast osoba posiadająca uprawnienia krócej niż rok, ma do dyspozycji tylko 20 punktów karnych.
Po przekroczeniu limitu w pierwszym przypadku, kierowca jest kierowany na egzamin sprawdzający. Jeśli go zaliczy, odzyskuje prawo jazdy. Jeśli egzamin zakończy się wynikiem negatywnym, musi się starać od uprawnienia od nowa - najpierw kurs, a później egzamin. Kierowca z krótkim stażem całkowicie traci uprawnienia.
Po jakim czasie kasują się punkty karne w 2023 roku?
Kolejną ważną zmianą jest okres przedawnienia punktów karnych. Aktualnie znikają one z ewidencji CEPiK dopiero po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Wcześniej przedawnienie biegło od momentu popełnienia wykroczenia drogowego i trwało rok.
To znaczące utrudnienie, ponieważ nie ma już możliwości zaliczenia kursów redukujących punkty karne. Wcześniej kierowca raz na pół roku miał możliwość zaliczenia szkolenia w WORD, które trwało kilka godzin, kosztowało ok. 350 złotych i kasowało 6 punktów karnych. Od 17 września 2022 roku nie ma już takiej możliwości.
Kurs reedukacyjny - kiedy wchodzi w życie?
Nowe zasady przewidują, że po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, kierowca będzie musiał zaliczyć kurs reedukacyjny. Takie szkolenie potrwa 28 godzin w ciągu 4 dni i będzie kosztować ok. 500 zł. Taki kurs będzie można odbyć tylko raz w ciągu pięciu lat, ale nie będą mogli z niego skorzystać osoby mające uprawnienia krócej niż rok. W takim wypadku będą musiały się liczyć z definitywną utratą uprawnień.
To tylko teoria, ponieważ nowe zasady nie weszły jeszcze w życie, a prawdopodobny termin ich wprowadzenia nie jest jeszcze znany. Na przeszkodzie stoją m.in. ograniczenia w bazie CEPiK. Prace nad zmianami cały czas trwają.
***