Tempo 30 kontra strefa zamieszkania. Co lepsze na osiedlu?
Coraz częściej w miastach można spotkać ograniczenia prędkości do 30 km/h. Jednak ten obowiązek może być realizowany przez dwa zupełnie różne znaki drogowe. Co za tym idzie, trzeba mieć na uwadze dodatkowe obostrzenia wynikające z przepisów o ruchu drogowym. Sprawdzamy, jaka jest różnica pomiędzy znakiem D-40 i B-43 z punktu widzenia pieszych i kierowców.
Znak B-43 wygląda jak zwykłe ograniczenie prędkości, ale nie do końca nim jest. Główna różnica to ograniczenie namalowane na kwadratowym tle. To oznacza, że przed kierowcą pojawia się nie odcinek, a strefa ograniczonej prędkości. Dzięki temu nie trzeba go powtarzać co kilkadziesiąt metrów. Strefę "Tempo 30" odwołuje znak B-44 oznaczający "koniec strefy ograniczonej prędkości".
Ten znak pojawia się w miejscach, gdzie występuje duża ilość zabudowań i skrzyżowań, a tym samym na drodze często pojawiają się piesi. Jednak w przypadku tych ostatnich, znak B-43 nie nadaje specjalnych przywilejów. Jednak za sprawą obniżonej dozwolonej prędkości mają zapewnione większe bezpieczeństwo.
Kierowcy muszą pilnować, ponieważ jazda ze zbyt dużą prędkością zakończy się mandatem, punktami, a nawet utratą prawa jazdy. Wystarczy przekroczyć prędkość o co najmniej 51 km/h, a przez najbliższe trzy miesiące nie wsiądziemy za kółko.
Niebieska tablica D-40 oznaczająca początek strefy zamieszkania jest ważną informacją dla kierowców i pieszych. W strefie zamieszkania pieszy może, ale nie musi korzystać z chodnika. Stąd brak w takim miejscu klasycznych przejść dla pieszych. Mogą oni spacerować po jezdni lub drodze dla rowerów.
Strefa zamieszkania to obszar, w którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, których należy ściśle przestrzegać. Przede wszystkim obowiązuje pierwszeństwo pieszych przed pojazdami. Kierowcy muszą mocno zdejmować nogę z gazu, ponieważ na takim obszarze występuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Do tego parkowanie może się odbywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
Strefy zamieszkania wyznacza się na zabudowanych ulicach, osiedlach mieszkaniowych, dzielnicach willowych i zabytkowych (starówkach). Na takim terenie mogą się pojawić urządzenia wymuszające powolną jazdę i nie muszą być oznakowane znakami ostrzegawczymi.
O końcu strefy zamieszkania informuje znak D-41, który wygląda identycznie jak znak D-40, ale ma dodatkowe czerwone przekreślenie.
***