Te cztery wymogi musi spełniać każdy rower. Za brak choćby jednego grozi mandat

Wiele osób sądzi, że kupując nowy rower, wyposażony jest on we wszystkie niezbędne elementy, jakie są wymagane prawnie. Tymczasem bywa z tym naprawdę różnie - warto więc wiedzieć, co powinniśmy mieć na pokładzie, aby nie narazić się na mandat i w razie potrzeby dokupić niezbędne elementy. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Wakacje pomału się kończą, ale to wcale nie oznacza końca sezonu rowerowego. Niestety wielu rowerzystów nadal podchodzi do swoich jednośladów z pewną beztroską, zarówno pod kątem sprawności wszystkich elementów, a tym bardziej obowiązkowego wyposażenia.

Tymczasem nie wolno o tym zapominać. Choć policyjne kontrole rowerzystów zdarzają się raczej rzadko, to nie zmienia to faktu, że bez odpowiedniego wyposażenia, nie możemy poruszać się legalnie rowerem po drogach. Prawnym dokumentem regulującym wspomniane wyżej kwestie jest rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Reklama

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru

Zgodnie ze wspomnianym powyżej rozporządzeniem, każdy rower powinien być wyposażony w:

  • jedno przednie światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu
  • co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu
  • przynajmniej  jeden skutecznie działający hamulec 
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Zarówno przednie jak i tylne światła pozycyjne, nie mogą być one umieszczone wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni. Rozporządzenie dopuszcza także światła migające pozycyjne. Do tego światła odblaskowe barwy żółtej mogą być umieszczone na pedałach roweru.

W rowerach, wózkach rowerowych i przyczepach rowerowych dopuszcza się także odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Ciekawostka - jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia rowerzyście sygnalizowanie ręką zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, to taki pojazd także powinien być wyposażony w kierunkowskazy.

Jaki mandat za brak obowiązkowego wyposażenia roweru?

Tak jak napisaliśmy wcześniej, kontrole rowerzystów zdarzają się rzadko, ale powinni oni pamiętać o ciążących na nich obowiązkach. Również dlatego, że za ich niewypełnianie, grozi mandat. 

Warto przy tym zaznaczyć, że na przykład brak oświetlenia nie jest karany w czasie dnia, czyli kiedy i tak go nie potrzebujemy. Jeśli jednak potrzebujemy i w danym momencie konkretne wyposażenie jest wymagane, mandat może wynieść do 20 do nawet 500 zł.

Jakie akcesoria i dodatki dokupić do roweru?

Jak widzicie, wymagane przez prawo wyposażenie roweru, wcale nie jest długie, ani też trudno uznać którykolwiek element za zbędny. Można nawet powiedzieć, że jest to absolutne minimum i rowerzysta, któremu zależy na bezpieczeństwie oraz wygodzie, powinien zainwestować w dodatkowe elementy wyposażenia.

Przykładowo nieobowiązkowy jest kask rowerowy, ale każdy chyba rozumie, jak istotna może okazać się ochrona, którą on zapewnia. Niestety wiele osób kupuje kaski najwyżej dzieciom, jakby im samym nie groziło żadne zdarzenie drogowe.

Przy polskiej aurze, warto zaopatrzyć się także w błotniki, których nie spotkamy seryjnie w każdym modelu roweru. Docenimy je szczególnie w czasie dalszych podróży, podczas których przydatne mogą być także podstawowe narzędzia. Pozwolą na szybką naprawę drobnych usterek, a także regulację działania różnych elementów.

Wśród innych przydatnych rzeczy, warto wymienić choćby bidon, pompkę oraz uchwyt na smartfona. Rowerzysta korzystający podczas jazdy z nawigacji to obecnie żaden zaskakujący widok.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rowerzyści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy