Czy rowerzyści muszą zsiadać z roweru na zebrze? Okazuje się, że nie zawsze

Czy trzeba schodzić z roweru na przejściu dla pieszych? Wszystko zależy od tego, z jakim przejściem mamy do czynienia.

Czy trzeba schodzić z roweru na przejściu dla pieszych?
Czy trzeba schodzić z roweru na przejściu dla pieszych?UM Warszawamateriały prasowe

Podstawową kwestią, o której musi pamiętać każdy rowerzysta, jest fakt, że obowiązują go przepisy zawarte w Kodeksie o ruchu drogowym. Dla przykładu artykuł 26 rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii, czy rowerzysta może przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Przepisy wyraźnie wskazują, że nie może. Powinien przed przejściem dla pieszych zsiąść z roweru, a następnie przeprowadzić go przez "zebrę".

Jednak wielu rowerzystów mniej lub bardziej świadomie ignoruje ten przepis. Część z nich tłumaczy się, że nie zna przepisów prawa drogowego, ale to nie jest żadnym usprawiedliwieniem.

Kiedy nie trzeba schodzić z roweru na przejściu dla pieszych

Nie każdy rowerzysta musi schodzić z roweru i przeprowadzać go przez przejście dla pieszych. Obowiązek zsiadania z roweru nie dotyczy dzieci do 10. roku życia oraz ich opiekunów jadących na rowerze.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta to osoba mająca co najmniej 10 lat. Dlatego dziecko jadące na rowerze przed przekroczeniem tej granicy wieku jest uznawane za pieszego. Z tego powodu najmłodsi kierowcy jednośladów nie powinni poruszać się po ścieżkach rowerowych, tylko korzystać z chodnika.

Od jakiegoś czasu wzrasta liczba przejazdów dla rowerów połączonych ze ścieżkami rowerowymi. Jest to specjalnie wyznaczony pas znajdujący się tuż obok przejścia dla pieszych, który pozwala rowerzystom na swobodny przejazd bez schodzenia z rowerów.

W takich miejscach nie obowiązuje zasada przeprowadzania roweru przez pasy. Trzeba pamiętać, że nie zwalnia to rowerzysty z obowiązku zachowania ostrożności i upewnienia się czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku

W prawie o ruchu drogowym znajdziemy wyjątki od zakazów, które pozwalają rowerzystom korzystać z chodnika. Pierwszy dotyczy rowerzysty, który jest opiekunem dziecka jadącego na rowerze. Pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło 10. roku życia.

Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, gdy minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 m, a do tego znajduje się przy drodze, po której można jechać z prędkością większą niż 50 km/h. Ponadto w tym miejscu nie są wydzielone drogi rowerowe ani osobny pas ruchu.

Trzecim wyjątkiem jest sytuacja, gdy warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla rowerzystów jadących po drodze (np. śnieg, silny wiatr, ulewy, gołoledź, gęsta mgła). Kierujący rowerem po drodze dla pieszych i chodniku powinien jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Oprócz tego jest zobowiązany do ustępowania miejsca wszystkim pieszym.

Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych - jaki mandat?

Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych jest zagrożone mandatem. W taryfikatorze znajdziemy pozycję, która wyraźnie określa, że za jazdę innym pojazdem niż pojazd silnikowy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych przewidziano karę w wysokości od 50 do 100 zł.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas