Reklama

Czy na rowerze można jeździć w słuchawkach? Czy grozi za to mandat?

Rowerzyści z założonymi słuchawkami podczas jazdy to bardzo częsty widok na polskich drogach. Sprawdzamy, co na temat jazdy z takim wyposażeniem mówią przepisy. Czy rowerzysta może dostać za to mandat?

Sezon wakacyjny w pełni, a na drogach nie brakuje rowerzystów, którzy również podlegają przepisom o ruchu drogowym. Dużo kontrowersji wzbudzają kwestie jazdy ze słuchawkami na uszach. Wielu rowerzystów słucha podczas jazdy muzyki, podcastów, a nawet audiobooków.

Czy jazda w słuchawkach na rowerze jest legalna?

Co ciekawe, nie jest to wykroczenie. W polskich przepisach brakuje paragrafu, który zabraniałby jazdy ze słuchawkami na uszach. Co jakiś czas temat przewija się w publicznej dyskusji, a ustawodawcy zapowiadają zmiany w tej kwestii. Jednak do tej pory nie doczekaliśmy się prawnego zakazu jazdy w słuchawkach. I nic nie wskazuje na to, aby ten stan uległ radykalnej zmianie.

Reklama

Jazda w słuchawkach na rowerze. Czy jest bezpieczna?

Brak zakazu nie może skutkować mandatem, ale warto zastanowić się głębiej nad tą kwestią. W tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo rowerzysty, który podczas jazdy w słuchawkach nie będzie słyszał nadjeżdżającego samochodu.

W związku z tym nie będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować na zagrożenie drogowe. Jak wynika z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez jednego z producentów samochodów - osoby słuchające muzyki w słuchawkach są wolniejsze średnio o ponad 4 sekundy w rozpoznawaniu potencjalnego zagrożenia na drodze.

Dlatego skutki takiej jazdy mogą być tragiczne. Dlatego warto rozważyć, czy słuchawki powinny być niezbędnym ekwipunkiem rowerzysty. Co innego podczas przejażdżki w lesie, a co innego w ruchliwym mieście.

Jazda w słuchawkach na rowerze. Mandat za korzystanie z telefonu

Warto pamiętać, że nowy taryfikator mandatów przewiduje grzywnę za korzystanie z telefonu podczas jazdy. Jeśli rowerzysta postanowi zmienić muzykę lub odczytać sms-a, musi się liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rowerzyści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy