Reklama

Punkty karne już nie kasują się po roku. Wiesz jak sprawdzić ile ich masz?

Nowy taryfikator punktów karnych od początku tego roku sieje popłoch wśród kierowców. Oprócz wysokich stawek mandatów, nowe przepisy podwyższyły również stawki punktów karnych oraz wydłużyły czas ich przedawnienia. Warto mieć to na uwadze, zanim popełnimy kolejne wykroczenie i stracimy prawo jazdy.

Punkty karne to dodatkowa sankcja za wykroczenia oraz przestępstwa popełnione przez kierowców w ruchu drogowym. Każde wykroczenie sprawia, że ich liczba ulega zwiększeniu, a po przekroczeniu ustalonego przez przepisy limitu kierowca musi się liczyć z utratą prawa jazdy.

Jaki limit punktów karnych obowiązuje kierowców?

Aktualnie obowiązują dwa limity punktów karnych:

Reklama

  • 24 punkty karne - limit obowiązujący kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów minimum 1 rok,
  • 20 punktów karnych - limit dotyczy młodych kierowców, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów krócej niż 1 rok.

Każdy kierowca zaczyna z czystą kartą - na jego koncie nie ma żadnych punktów karnych. Można je zdobyć dopiero po złamaniu przepisów ruchu drogowego.

Po jakim czasie punkty karne znikają z konta?

Kierowcy przez lata przyzwyczaili się, że punkty karne znikają po roku od dnia popełnienia naruszenia. Kasowanie punktów następowało automatycznie, a dodatkowo można było skorzystać z kursu reedukującego liczbę punktów karnych w najbliższym WORD. Taki kurs trwał kilka godzin i kosztował około 300-400 zł. Kierowca mógł raz na pół roku skorzystać z takiej możliwości i usunąć 6 punktów karnych z konta.

Od 17 września 2022 roku przepisy w tej kwestii uległy dużym zmianom. Jedną z najważniejszych jest przedłużenie okresu przedawnienia punktów karnych. Zgodnie z nowymi przepisami są to dwa lata, ale nie od momentu popełnienia wykroczenia, tylko od dnia uiszczenia grzywny lub uprawomocnienia wyroku.

Po tym terminie nie można już korzystać z dostępnych wcześniej kursów redukujących liczbę punktów karnych. Podobne szkolenie będzie dostępne ponownie dopiero za jakiś czas na zupełnie nowych zasadach. Kurs reedukujący potrwa co najmniej 28 godzin i będzie realizowany w formie wykładów i warsztatów trwających cztery dni. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad szczegółami projektu.

Jak sprawdzić stan punktów karnych?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie liczby punktów karnych jest wizyta na najbliższym komisariacie policji, gdzie funkcjonariusz udzieli niezbędnych informacji. Wystarczy wylegitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość, a w zamian uzyskamy informacje o zgromadzonych na koncie punktach. Podczas takiej wizyty można poprosić o wystawienie stosownego zaświadczenia, którego koszt to 17 zł.

Dużo łatwiej sprawdzić punkty karne przez internet. Służy do tego Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Wystarczy wejść na stronę internetową obywatel.gov.pl, a następnie w zakładce "Kierowcy i Pojazdy" wybrać funkcję "Sprawdź punkty karne". Po otwarciu w nowym oknie należy kliknąć "Sprawdź swoje punkty karne".

System wyświetli liczbę punktów karnych, które nałożono na kierowcę oraz wiele innych informacji - np. datę i miejsce otrzymania sankcji, rodzaj wykroczenia oraz dane - samochodu i kierowcy. Informacje można pobrać w formie PDF, a następnie wydrukować.

Usługa jest dostępna całkowicie za darmo, ale żeby uzyskać informacje o punktach poprzez serwis internetowy trzeba mieć założony profil zaufany. Warto to zrobić, ponieważ oprócz dostępu do CEPiK można skorzystać z wielu innych usług i zaoszczędzić sporo czasu na chodzenie po urzędach.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: taryfikator punktów karnych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy