Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy. Do WORD-ów też dotarła inflacja

Uwaga kandydaci na kierowców. Od 1 stycznia w Polsce podrożeć mogą egzaminy na prawa jazdy. 14 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano zapowiadane od miesięcy zmiany w Prawie o ruchu drogowym i Ustawie o kierujących pojazdami. Ile zapłacić trzeba będzie za egzaminy po nowym roku?

Poselski projekt z dnia 4 listopada, dotyczący głównie zmian w sposobie finansowania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, to efekt wielomiesięcznych tarć między egzaminatorami, dyrektorami WORDów i Ministerstwem Infrastruktury. Sam projekt wyszedł od grupy posłów PiS i podpisał się pod nim m.in. poseł Andrzej Adamczyk, czyli urzędujący minister infrastruktury.

Województwa dofinansują WORDy. W styczniu podwyżki cen egzaminów

Zmienione przepisy pozwalają dofinansowywać działania nierentownych WORDów "dotacjami celowymi" pochodzącymi z budżetów sejmików wojewódzkich. Udzielenie dotacji następować ma na podstawie umowy między marszałkiem województwa a dyrektorem WORD, a sama dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kosztów związanych ze statutową działalnością ośrodka.

Reklama

Nowe prawo ucieszy też egzaminatorów, którzy od wielu lat domagali się podwyżek. Znowelizowany artykuł 121a stanowi bowiem, że: "Warunki wynagrodzenia egzaminatorów określa sejmik województwa, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, kierując się charakterem pracy wykonywanej przez egzaminatorów i potrzebą zapewnienia odpowiedniego poziomu wykonywanych przez nich zadań".

Nowe prawo gwarantuje ponadto egzaminatorom, że warunki określone każdorazowo w uchwale sejmiku województwa, nie mogą być mniej korzystne, niż warunki wynagrodzenia określone w poprzedniej uchwale.

Ceny egzaminów na prawo jazdy w 2022. Jakie podwyżki szykują się od stycznia?

W znowelizowanej Ustawie o kierujących pojazdami (art. 56a) czytamy, że:

Dla porównania, obecnie za egzamin teoretyczny kandydat na kierowcę zapłacić musi 30 zł. W przypadku egzaminów praktycznych maksymalna dopuszczona ustawą stawka zależy od kategorii prawa jazdy, o jakie ubiega się dany kandydat. 

Określone w ustawie stawki maksymalne za egzamin praktyczny to odpowiednio:

  • 200 zł w przypadku prawa jazdy kategorii: AM,A1,A2,A,B1,B,C1,D1, T, 
  • 250 zł w przypadku prawa jazdy kategorii: B+E, C1+E,C,C+E,D,D+E, D1+E.

Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy. Koniec strajków egzaminatorów?

Przypominamy, że brak porozumienia i tarcia na linii egzaminatorzy - dyrektorzy WORDów - Ministerstwo Infrastruktury spowodowały fale strajków egzaminatorów, które przez długie miesiące paraliżowały działalność WORDów. Ich apogeum przypadło na miesiące wakacyjne, gdy przez kilka tygodni, w ponad 40 ośrodkach ruchu drogowego, z powodu braku egzaminatorów, egzaminy praktyczne na prawo jazdy odbywały się z dużymi trudnościami.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin na prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy