Reklama

Nowa naklejka na szybę kosztuje 5 zł. Kto nie naklei, dostanie 500 zł mandatu

Nowa obowiązkowa naklejka na samochód kosztuje 5 zł. Wydatek niewielki, a mandat za jej brak potrafi uderzyć po kieszeni - to 500 zł. To nie koniec zmian w kwestii naklejek, które czekają kierowców w tym roku.

Nowe naklejki na szybę

To kolejny krok do upowszechnienia się w Polsce stref czystego transportu. W najbliższych dniach obowiązywać zacznie zatwierdzony przez ministra klimatu i środowiska wzór nalepki dla pojazdów poruszających się w STC. Nowy wzór - zgodnie z obawami kierowców - nie daje możliwości korzystania z jednej nalepki w różnych strefach. Co więcej - zawiera też informacje, których użyteczność jest - łagodnie rzecz ujmując - dyskusyjna, o czym pisaliśmy w tym tekście: Nowa obowiązkowa naklejka na szybę jest absurdalna. To przez bałagan w CEPIK-u.

Reklama

Jak wyglądają nowe naklejki, które będą obowiązkowe, jeśli kierowcy będą chcieli wjechać do stref czystego transportu? Nowa naklejka ma wzór ośmiokąta - przypominającego znak STOP - w kolorze zielonym. Na górze nalepki znajduje się informacja z rokiem produkcji pojazdu. Poniżej tej informacji po lewej stronie znajduje się z kolei oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany pojazd. Przykładowo, dla  benzyny określono znak P; dla oleju napędowego - D; mieszanki (paliwo-olej) - M; gazu płynnego (propan-butan) - LPG; gazu ziemnego sprężonego (metan) - CNG; wodoru - H; a dla pojazdu zasilanego energią elektryczną - EE.

Nowa naklejka to wydatek około 5 zł. Aktualnie w Polsce nie istnieje ani jedna tego typu strefa. Pierwsza ma powstać w Krakowie (kilka lat temu SCT w Krakowie już istniała, ale ostatecznie z niej zrezygnowano). Co istotne, mimo niewielkiej ceny naklejki, mandat za wjechanie do strefy czystego transportu będzie dotkliwy - wyniesie 500 zł.To nie koniec zmian dla kierowców w kwestii naklejek na szybę.

Naklejki rejestracyjne 2022 - zmiana przepisów

Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce posiadają naklejki rejestracyjne. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów, a konkretniej z ustawy Prawo o ruchu drogowym, w której czytamy:

4 września 2022 r. przytoczony wyżej przepis zostanie zmieniony. Jego treść zakończy się na słowach "tablice rejestracyjne", co dla kierowców będzie oznaczać, że zniknie obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych na szybach. Naklejki rejestracyjne przestaną być wydawane w urzędach razem z tablicami rejestracyjnymiNaklejki będzie też można pozbyć się z szyby swojego auta. Ale jak to zrobić, by na szybie nie pozostał ślad?

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby

Aby usunąć naklejkę rejestracyjną, która znajduje się na przedniej szybie naszego auta, trzeba dobrze się przygotować. Znajdźmy w domu kilka potrzebnych akcesoriów: 

  • żyletkę lub skalpel — te przedmioty pomogą delikatnie podważyć naklejkę, 
  • suszarkę do włosów — źródło ciepła jest bardzo ważne, aby ją odkleić,
  • rozpuszczalnik, benzynę ekstrakcyjną, zmywacz do paznokci,
  • kilka suchych szmatek.

Od czego trzeba zacząć? Na początku podgrzewamy szybę czołową - w lecie możemy wystawić auto na pełne słońce, w zimie warto wykorzystać do tego gorący nawiew suszarki do włosów. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z suszarki, to przez kilka minut kierujcie ciepły nadmuch na szybę od środka auta. Uwaga! Ogrzewajmy szybę równomiernie na całej powierzchni, by w chłodne, mroźne dni nie doszło do niespodziewanego pęknięcia szkła

W kolejnym kroku podważamy naklejkę rejestracyjną. Na dobrze podgrzanej szybie czołowej, nalepka zacznie się topić. Wówczas możemy podważyć jeden róg bądź cały bok, używając do tego żyletki lub skalpela. Zachowajmy przy tym maksymalną ostrożność i precyzję. Nie warto się spieszyć. Jeśli w dalszym ciągu nalepka będzie odchodziła z dużym trudem, warto jeszcze bardziej podgrzać szybę. Jeśli wyczujemy delikatny luz pod naklejką, możemy wówczas delikatnie podważyć ją palcami i pociągnąć w górę do siebie. 

Jak usunąć klej z szyby

Jeśli udało nam się ściągnąć naklejkę w całości lub częściowo, to w każdym z tych przypadków będziemy musieli również pozbyć się pozostałości kleju. Aby szybko ściągnąć resztki kleju, przygotujmy rozpuszczalnik lub zmywacz z acetonem oraz suchą szmatkę. Wystarczy nasączyć szmatkę wybraną substancją, powoli i mocno pocierać sklejone fragmenty, aż do całkowitego rozpuszczenia się kleju. Na koniec warto umyć szybę specjalnym środkiem pielęgnacyjnym. 

Warto wiedzieć, że 4 września zniknie obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych. Żaden kierowca nie będzie miał jednak obowiązku usuwania ich ze swojego samochodu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naklejka | samochody | kierowcy | mandaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy