Czy w upał można wybić szybę w aucie, w którym ktoś zostawił dziecko?

Jeśli w upalny dzień zobaczymy dziecko lub zwierzę pozostawione w samochodzie, powinniśmy chłodno oceniać sytuację, ale działać bardzo szybko. Wyjścia są dwa.

Czy można wybić szybę w aucie, w którym ktoś zostawił dziecko?
Czy można wybić szybę w aucie, w którym ktoś zostawił dziecko?Polsat News

W samochodzie pozostawionym na pełnym słońcu, wnętrze nagrzewa się błyskawicznie. Jeśli klimatyzacja czy nawiew są wyłączone, temperatura w kabinie potrafi w ciągu kilku minut wzrosnąć do wartości niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka lub zwierzęcia. Przebywanie przez dłuższy czas w takim ukropie może doprowadzić do śmierci, udaru lub innych bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dziecko w aucie podczas upału - co robić

Dlatego jeśli zobaczymy, że w taką pogodę ktoś pozostawił w środku samochodu dziecko lub zwierzę, musimy działać szybko. Zanim podejmiemy ostateczną decyzje o wybiciu szyby, należy wykorzystać wszelkie dostępne metody, żeby spróbować wezwać właściciela samochodu. Pierwszy krok to sprawdzenie, czy znajduje się w najbliższym sklepie lub lokalu. W międzyczasie warto wykręcić numer alarmowy na policję lub straż miejską, żeby patrol jak najszybciej pojawił się na miejscu. Niewykluczone, że będzie również potrzebna pomoc medyczna. Taki telefon zawsze pozostawia ślad, że próbowaliśmy załatwić sprawę w bezinwazyjny sposób.

Czy można wybić szybę w aucie

Jeśli zobaczymy przez szybę, że dziecko w samochodzie płacze i traci przytomność - nie ma czasu na dalsze czekanie. Trzeba się zabrać za stłuczenie bocznej szyby. Najlepiej wybrać taką, która jest najbardziej oddalona od pasażera. Najlepiej zrobić to osłoniętym twardym przedmiotem, jak ciężki kamień czy metalowa rurka. W takiej sytuacji przed potencjalnym oskarżeniem właściciela samochodu o wandalizm chronią nas przepisy, a konkretnie Kodeks karny, który w Art 26 stanowi:

  • § 1. Nie popełnia przestępstwa kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
  • § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
  • § 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Rodzic, który pozostawia w rozgrzanym samochodzie dziecko popełnia przestępstwo, narażając życie i zdrowie dziecka. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku zwierząt sąd może orzec do dwóch lat pozbawienia wolności, ale gdy sędzia zakwalifikuje czyn jako szczególne okrucieństwo, takiej osobie grozi kara do trzech lat więzienia, a nawet 100 tys. zł nawiązki. Nie chodzi jednak o sam fakt zamknięcia dziecka w aucie - oprócz tego muszą jeszcze zaistnieć warunki rzeczywistego zagrożenia. Jeśli w środku nie było gorąco, to nie możemy w takiej sytuacji mówić o naruszeniu przepisów.

Wybiłem szybę w aucie, w którym ktoś zostawił dziecko - konsekwencje

Dlatego działając zbyt nadgorliwie możemy wybić komuś szybę w samochodzie myśląc, że jest to stan wyższej konieczności, a tymczasem usłyszymy zarzuty na podstawie art. 288 Kodeksu karnego. Przestępstwo zniszczenia mienia jest ścigane z oskarżenia prywatnego.

  • § 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.
  • 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Właściciel samochodu może to zrobić, ale w przypadku uzasadnionej interwencji lub w sytuacji, gdy były wskazania do uzasadnienia - sąd uniewinni nas lub odstąpi od ukarania. Trzeba mieć jednak świadomość, że dochodzenie racji może trochę potrwać. Dlatego najbezpieczniej pozostawić decyzję o wybijaniu szyby w cudzym samochodzie odpowiednim służbom - jeśli sytuacja na to pozwala. Informując policję, straż miejską lub pogotowie o zagrożeniu, wypełniamy obowiązek udzielania pomocy. Jeśli sytuacja jest krytyczna i liczy się każda sekunda - wtedy powinniśmy bez zważania na konsekwencje wybić szybę.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas