Nalepka na szybie określi prędkość auta. Zmiana przepisów
Rok 2025 zapowiada się przełomowo w kwestii wielu nowych przepisów, które są w przygotowaniu. Chodzi nie tylko o bardziej surowe kary i rozbudowaną między innymi o organizację wyścigów czy drift listę wykroczeń, ale też możliwość szybszego ubiegania się o prawo jazdy. Młode osoby będą musiały jednak spędzić szereg wymogów, aby w wieku 17 lat legalnie prowadzić samochód
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w polskich przepisach pojawią się nowe zasady - chodzi między innymi o utratę prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie niezabudowanym, brak możliwości redukcji punktów za najcięższe wykroczenia, przepadek pojazdu i kara 10 tys. zł za jazdę z zasądzonym zakazem prowadzenia pojazdów czy utrata prawa jazdy za drift na drodze publicznej.
Jedna zmiana ma jednak dotyczyć nie kar, tylko możliwości wcześniejszego niż obecnie ubiegania się o prawo jazdy. Przypomnijmy, że teraz do egzaminów można podejść mając ukończone 18 lat. Rząd chce, aby obniżyć próg o rok - dzięki temu prawo jazdy kategorii B mogliby zdobyć już 17-latkowie, jednak po pozytywnym zdaniu egzaminu obowiązywałyby ich konkretnie ograniczenia.
Nowe przepisy - prawo jazdy od 17 lat
Według nowych przepisów do egzaminu na prawo jazdy faktycznie mogłyby przystępować osoby w wieku 17 lat, ale po jego zdaniu obowiązywałyby ich konkretne ograniczenia. W ciągu dwóch lat świeżo upieczony kierowca byłby na swoistym okresie próbnym. Co to oznacza? Na przykład to, że aby móc legalnie prowadzić auto, obok młodego kierowcy będzie musiała siedzieć trzeźwa osoba w wieku co najmniej 24 lat, która ma prawo jazdy od przynajmniej 5 lat. Młodych kierowców będzie też obowiązywać zerowy limit alkoholu (w Polsce dopuszczalne stężenie wynosi do 0,2 promila) oraz niższe limity dopuszczalnej prędkości - 50 km/h w terenie zabudowanym (niezależnie od tego, czy na danym odcinku obowiązuje wyższe ograniczenie), 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.
W trakcie dwuletniego okresu próbnego, kierowca straci prawo jazdy, jeśli dopuści się któregokolwiek z następujących przewinień: spowodowania wypadku drogowego, popełnienia trzech wykroczeń lub uczestnictwa w dwóch kolizjach (w tym prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 30 km/h lub stworzenia zagrożenia poza drogą publiczną). W takiej sytuacji funkcjonariusz policji dokona zatrzymania prawa jazdy, a następnie, na podstawie wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji, zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Młodzi kierowcy nie będą też mogli wykonywać pracy jako kierowca pojazdu objętego prawem jazdy kategorii B ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z kierowaniem takim pojazdem.
Nalepka z zielonym liściem dla młodych kierowców - nowy obowiązek
W projekcie nowelizacji dyrektywy o prawach jazdy widnieje zapis o konieczności stosowanie specjalnych naklejek (prawdopodobnie z zielonym liściem) na autach młodych kierowców. Czytamy w nim, że “Państwa członkowskie nakładają na początkujących kierowców obowiązek umieszczania przez cały okres próbny standardowej unijnej plakietki na tylnej szybie pojazdu.”
Taka naklejka ma pozwolić służbom odpowiedzialnym za kontrolowanie kierowców szybkie egzekwowanie przepisów i zorientowanie się w sytuacji.